Trwa ładowanie...

Nocne loty Prigożyna? Zdjęcia satelitarne potwierdzają, gdzie były samoloty

Przez cały wtorek w białoruskiej bazie lotniczej pod Mińskiem stacjonowały dwa samoloty należące do Jewgienija Prigożyna - potwierdziło to zdjęcie satelitarne opublikowane przez CNN. Alaksandr Łukaszenka mógł się tego dnia spotkać z szefem grupy Wagnera. Pada nawet konkretne miejsce spotkania. Wieczorem oba samoloty Prigożyna ruszyły w kierunku Rosji.

Zdjęcie satelitarne lotniska w Maczuliszczach wraz z dwoma samolotami (w kółku) oraz rezydencja Alaksandra Łukaszenki nad tzw. Morzem Mińskim. To tam mogło dojść do spotkania Prigożyna z białoruskim dyktatoremZdjęcie satelitarne lotniska w Maczuliszczach wraz z dwoma samolotami (w kółku) oraz rezydencja Alaksandra Łukaszenki nad tzw. Morzem Mińskim. To tam mogło dojść do spotkania Prigożyna z białoruskim dyktatoremŹródło: BlackSKy, CNN, Hajun
d3oq0an
d3oq0an

We wtorek rano w białoruskiej bazie lotniczej w Maczuliszczach pod Mińskiem wylądowały dwa samoloty powiązane z liderem grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem.

Zdjęcia satelitarne samolotów autorstwa firmy BlackSky opublikował CNN. Jak podaje portal, to dwa samoloty o numerach seryjnych RA-20795 i RA-02878. "Zdjęcia satelitarne, jak również analiza CNN pomiarów samolotów, potwierdziły, że przybyły na lotnisko w ciągu ostatnich 24 godzin i odpowiadały wymiarom samolotów powiązanych z Prigożynem" - czytamy w CNN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna eksplozja w Rosji. Moment ataku na kolumnę Grupy Wagnera

Portal dodaje, że według danych z portalu rejestrującego loty FlightRadar24, samoloty wylądowały w pobliżu Mińska około 8 rano czasu lokalnego. Dwa źródła CNN, w tym wysoki rangą urzędnik europejskiego wywiadu potwierdziły, że samoloty są powiązane z Jewgienijem Prigożynem. Nie było jednak potwierdzenia, że sam szef grupy Wagnera znajdował się na pokładzie.

Prigożyn wyleciał do Rosji?

We wtorek wieczorem białoruski niezależny kanał Hajun opublikował informację, że samolot należący Prigożyna wystartował z lotniska w Maczuliszczach. "O 22:39 Embraer Legacy 600 (nr rej. RA-02795) wystartował z lotniska wojskowego Maczuliszcze i ruszył w kierunku Federacji Rosyjskiej. Z danych serwisu Flighradar24 wynika, że samolot wylądował w Moskwie. Ale tylko na chwilę, bo jeszcze tej samej nocy odleciał do Sankt Petersburga.

d3oq0an

Drugi samolot należący do właściciela grupy Wagnera nie kierował się do Moskwy, tylko od razu poleciał do Sankt Petersburga. To rodzinne miasto Jewgienija Prigożyna.

Prigożyn spotkał się z Łukaszenką?

Obecność Jewgienija Prigożyna na Białorusi potwierdził we wtorek białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka.

Białorusk kanał Hajun spekulował we wtorek wieczorem, że Łukaszenka być może spotkał się z Prigożynem w rezydencji nad tzw. Morzem Mińskim, czyli Zalewem Zasławskim położonym na północny zachód od stolicy Białorusi. Hajun podaje, że Łukaszenka spędził w swojej rezydencji nad zalewem około pięciu godzin, między 17 a 22. I przypomina, że samolot Prigożyna wystartował w kierunku Rosji z lotniska pod Mińskiem kilkadziesiąt minut po 22.

Prigożyna nie widziano od soboty. Ostatni raz pokazał się publicznie, gdy opuszczał Rostów nad Donem po tym, jak nakazał odwrót swoich oddziałów, z którymi zapowiadał zdobycie Moskwy.

d3oq0an

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oq0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3oq0an
Więcej tematów