Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Puszczy Knyszyńskiej. Znalezisko pochodzi z XVII wieku
W Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej odkryto złoty dukat niderlandzki z 1633 r. oraz 68 srebrnych monet z XVII wieku. To pierwsze takie znalezisko w woj. podlaskim, jak informuje Radio Białystok.
Archeolodzy z grupy Magna Silva dokonali niezwykłego odkrycia w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Znaleziono tam złoty dukat niderlandzki z 1633 roku oraz 68 srebrnych monet z XVII wieku. To pierwsze tego typu znalezisko w województwie podlaskim.
Skarby XVII wieku w Puszczy Knyszyńskiej - znaczenie dla regionu
Złoty dukat z 1633 roku był używany jako zapłata za towary eksportowane z Polski do zachodniej Europy. Hubert Lepionka z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wyjaśnia, że moneta ta była częścią handlu, w którym uczestniczyli kupcy niderlandzcy. Z Podlasia towary takie jak drewno, miód czy skóry były transportowane rzekami do Gdańska, a stamtąd drogą morską do Niderlandów.
Odkryte monety pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku i są w doskonałym stanie. Zostały przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Hubert Lepionka podkreśla, że to pierwsza taka złota moneta odkryta i zgłoszona legalnie odpowiednim służbom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dwa duże minusy debaty. "Drugi to niestety pani redaktor"
Handlowe i archeologiczne znaczenie Podlasia
W XVI i XVII wieku Podlasie było ważnym ośrodkiem handlowym, z którego eksportowano surowce niezbędne dla kupców niderlandzkich. Znalezisko potwierdza, że region ten odgrywał kluczową rolę w wymianie towarowej z Europą Zachodnią.
Podlaskie staje się coraz bardziej atrakcyjnym regionem dla archeologów. Odkrycia takie jak to w Puszczy Knyszyńskiej przyciągają uwagę naukowców i podkreślają historyczne znaczenie regionu. Uczestnicy 2. Podlaskiej Konferencji Archeologicznej, która odbyła się w Białymstoku, zwracają uwagę na rosnącą liczbę cennych znalezisk.
Źródło: Radio Białystok