Nietypowe zjawisko nad Bałtykiem. Było widoczne z plaży w Jastarni
Dość niespodziewaną atrakcję mieli turyści, którzy w niedzielę odpoczywali na plaży w Jastarni. W niewielkiej odległości od wybrzeża można było dostrzec trąbę powietrzną.
Zjawisko było widoczne przed południem. Z relacji naocznych świadków wynika, że wirujący lej nad wodą można było podziwiać przez kilka minut.
Jak tłumaczy synoptyk Daniel Kowalczyk, trąba powietrzna powstała w wyniku napłynięcia nad Polskę masy chłodnego powietrza znad Atlantyku.
"Gdy nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszczają się chłodniejsze masy powietrza, duża różnica temperatury powoduje, że zaczynają się one ogrzewać i unosić, w wyniku czego mogą powstać chmury cumulonimbus" - mówi. Wówczas - jak dodaje - "nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja" .
Zobacz też: tych błędów unikaj na wakacjach. "Nie smażmy się"
Trąba wodna - czym jest zjawisko?
Wodne tornada są raczej rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Trudno je spotkać, a jeszcze większym wyzwaniem jest je sfilmować. Powstają w wyniku formowania chmurzastego wiru w kształcie leja, który występuje nad powierzchnią wody. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste, a w początkowych fazach można je rozpoznać dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody.
Trąba wodna jest na szczęście o wiele słabsza od lądowego tornada i z reguły rozprasza się w momencie, kiedy dochodzi do lądu. Na wodzie bywa jednak równie niebezpieczna, co ta "tradycyjna".
Przeczytaj też:
Źródło: tvn24.pl