Trwa ładowanie...
d40rv7f

Nieoficjalnie: Kidawa-Błońska jedynką pod Warszawą, Trzaskowski w Krakowie

Małgorzata Kidawa-Błońska ma być jedynką listy pod Warszawą, Rafał Trzaskowski - w Krakowie, Tomasz Siemoniak - w Wałbrzychu, a Grzegorz Schetyna - w Kielcach - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł w PO. W piątek zarząd partii ma kontynuować prace nad listami Platformy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ma być jedynką listy PO pod Warszawą
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ma być jedynką listy PO pod Warszawą (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d40rv7f

Zarząd Krajowy PO zajął się listami w środę po południu. Wcześniej - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - przez kilka dni trwały prace nad nimi w kancelarii premiera w gronie szefowej PO Ewy Kopacz, jej bliskich współpracowników oraz najważniejszych polityków Platformy.

Szefowa rządu mówiła po zakończeniu posiedzenia zarządu, że przedstawiła na nim "zupełnie nową koncepcję, jeśli chodzi o liderów list". - Ta koncepcja została zatwierdzona przez zarząd krajowy i w związku z tym państwo w piątek będziecie mieli dość dużą listę nowych nazwisk na jedynkach w Platformie Obywatelskiej - dodała szefowa rządu.

Z nieoficjalnych rozmów PAP z politykami PO wynika, że koncepcja ta polega m.in. na przesunięciu na miejsca drugie list szefów regionalnych struktur partii, zwłaszcza tych, którzy byli już kiedyś jedynkami list wyborczych. Dotyczy to m.in. polityków Platformy, których nazwiska przewijały się w tzw. aferze podsłuchowej, w tym Andrzeja Biernata, który podczas środowego posiedzenia zarządu złożył rezygnację z funkcji sekretarza generalnego PO. Inni to byli wiceministrowie: środowiska - Stanisław Gawłowski i gospodarki - Tomasz Tomczykiewicz.

d40rv7f

Zmiany mają też objąć nagranych: b. ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i obecnego wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika. Liderem listy łódzkiej nie będzie również b. minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Na miejscu jedynek, które ustaliły w zeszłym tygodniu regiony PO, mają się znaleźć m.in. ministrowie rządu Kopacz oraz jej bliscy współpracownicy, w tym rzecznik rządu Cezary Tomczyk (jedynka w Sieradzu po Biernacie), wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski (Kraków, w miejsce szefa małopolskiej PO Grzegorza Lipca), minister zdrowia, prof. Marian Zembala (Katowice, wcześniej Tomczykiewicz), minister sportu Adam Korol (Gdańsk, zamiast szefa pomorskiej PO Sławomira Neumanna) oraz wiceminister edukacji Urszula Augustyn (Tarnów; wcześniej na jedynce był tam poseł Robert Wardzała).

W Płocku liderem listy ma być szef gabinetu Kopacz Marcin Kierwiński. Nie wiadomo jeszcze, skąd miałby kandydować b. spin doctor PiS, a obecnie jeden z najbliższych doradców szefowej rządu Michał Kamiński, którego mazowiecka PO rekomendowała na miejsce pierwsze listy płockiej.

Liderami list mają pozostać za to niektórzy ministrowie i wiceministrowie, których wcześniej rekomendowały na te miejsca władze poszczególnych regionów Platformy. To np. minister sprawiedliwości Borys Budka (Gliwice), wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera (Sosnowiec), oraz być może ministrowie: skarbu Andrzej Czerwiński (Nowy Sącz) oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, choć w przypadku tej dwójki decyzja jeszcze nie zapadła.

d40rv7f

Jednym z największych zaskoczeń jest proponowane przesunięcie szefa MSZ Grzegorza Schetyny z Legnicy na jedynkę w Kielcach. Wcześniej pojawiały się informacje, że być może listę w okręgu świętokrzyskim poprowadzi wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, on jednak ma otwierać listę w swoim rodzinnym mieście, Wałbrzychu. Liderem we Wrocławiu ma być senator Alicja Chybicka (zamiast szefa dolnośląskiej PO Jacka Protasiewicza), a w Legnicy - poseł Robert Kropiwnicki. Niewykluczone, że listę gdyńską otworzy sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych Henryka Krzywonos.

Jedynką poznańską (w miejsce szefa klubu PO i przewodniczącego partii w Wielkopolsce Rafał Grupińskiego) ma być posłanka Bożena Szydłowska, zielonogórską - wojewoda lubuska Katarzyna Osos, a rzeszowską - szefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska. Na jedynce w Lublinie ma pozostać rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.

Na czele listy w Łodzi, zamiast Grabarczyka, ma znaleźć się osoba spoza partii, przedstawiciel tamtejszego środowiska naukowego.

Z informacji PAP wynika, że zarząd nie zajmował się kwestią startu wieloletniej posłanki PO z tego miasta Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która w zeszłym tygodniu poinformowała, że rezygnuje z kandydowania po tym, jak władze regionu łódzkiego umieściły ją na miejscu czwartym listy w Łodzi. Posłanka mówiła, iż liczy, że decyzję tę zmieni zarząd krajowy PO. Miejsce pierwsze - tak, jak to ustaliła w zeszły piątek łódzka struktura - ma utrzymać posłanka Dorota Rutkowska. Wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska ma być dwójką listy.

d40rv7f

Według źródeł PAP, nie ma jeszcze decyzji co do obsady jedynek w Białymstoku, Toruniu i Opolu, gdzie wcześniej znaleźli się szefowie tamtejszych struktur, posłowie: Robert Tyszkiewicz, Tomasz Lenz i Leszek Korzeniowski. W Elblągu jedynkę ma utrzymać szef warmińsko-mazurskiej Platformy, dotychczas samorządowiec, Jacek Protas.

Biernat swą decyzję o rezygnacji tłumaczył wykonaniem "pewnego rodzaju zadania", które powierzyła mu premier i potrzebą "świeżej krwi" na funkcji sekretarza generalnego PO. W Platformie nie ma jeszcze decyzji, kto miałby go zastąpić.

Listy Platformy miałaby zatwierdzić w przyszłym tygodniu Rada Krajowa Platformy.

d40rv7f

Podziel się opinią

Share
d40rv7f
d40rv7f