Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Duda poda nową datę referendum konstytucyjnego

Andrzej Duda najprawdopodobniej zmieni datę referendum konstytucyjnego. Dotychczas prezydent podawał, że odbędzie się ono w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada br.

Share
Nieoficjalnie: Duda poda nową datę referendum konstytucyjnego
Źródło: Agencja Gazeta
d31jhh2

Do zakulisowych informacji dotarło radio RMF FM. Z doniesień rozgłośni wynika, że prezydent chciałby połączenia referendum z pierwszą turą wyborów samorządowych. Ich dokładna data pozostaje nieznana.

Zmiana daty pociąga za sobą konieczność modyfikacji przepisów zawartych w ustawie dotyczącej zarządzania referendum. Współpracownicy Andrzeja Dudy mają wątpliwości, czy członkowie PiS poprą pomysł prezydenta. Podobne pytanie dotyczy Senatu, który może nie poprzeć prezydenckiego wniosku o przeprowadzenie referendum.

d31jhh2

Andrzej Duda ma optować również za rozwiązaniem, według którego referendum będzie trwało nie jeden, a dwa dni. Prezydent spodziewa się, że dłuższy czas trwania głosowania podniesie frekwencję, która w referendach jest zazwyczaj bardzo niska. Na ostatnie, które odbyło się w 2015 roku, przyszło niespełna 8 proc. uprawnionych do głosowania. Pałac Prezydencki zakłada, że wynik w granicach 30 proc. byłby sukcesem.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: nie będzie sprawiedliwego świata. Nam chodzi o mniej niesprawiedliwości

Prezydent Duda ma zaproponować nową datę referendum podczas czwartkowego przemówienia z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31jhh2

Podziel się opinią

Share
d31jhh2
d31jhh2
Więcej tematów