Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Duda poda nową datę referendum konstytucyjnego

Andrzej Duda najprawdopodobniej zmieni datę referendum konstytucyjnego. Dotychczas prezydent podawał, że odbędzie się ono w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada br.
Share
Według RMF FM, Duda ogłosi nową datę referendum podczas czwartkowego przemówienia
Według RMF FM, Duda ogłosi nową datę referendum podczas czwartkowego przemówieniaŹródło: Agencja Gazeta
d1o7vsu

Do zakulisowych informacji dotarło radio RMF FM. Z doniesień rozgłośni wynika, że prezydent chciałby połączenia referendum z pierwszą turą wyborów samorządowych. Ich dokładna data pozostaje nieznana.

Zmiana daty pociąga za sobą konieczność modyfikacji przepisów zawartych w ustawie dotyczącej zarządzania referendum. Współpracownicy Andrzeja Dudy mają wątpliwości, czy członkowie PiS poprą pomysł prezydenta. Podobne pytanie dotyczy Senatu, który może nie poprzeć prezydenckiego wniosku o przeprowadzenie referendum.

Andrzej Duda ma optować również za rozwiązaniem, według którego referendum będzie trwało nie jeden, a dwa dni. Prezydent spodziewa się, że dłuższy czas trwania głosowania podniesie frekwencję, która w referendach jest zazwyczaj bardzo niska. Na ostatnie, które odbyło się w 2015 roku, przyszło niespełna 8 proc. uprawnionych do głosowania. Pałac Prezydencki zakłada, że wynik w granicach 30 proc. byłby sukcesem.

d1o7vsu

Zobacz także: Tadeusz Cymański: nie będzie sprawiedliwego świata. Nam chodzi o mniej niesprawiedliwości

Prezydent Duda ma zaproponować nową datę referendum podczas czwartkowego przemówienia z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o7vsu

Podziel się opinią

Share
d1o7vsu
d1o7vsu
Więcej tematów