Nienarodzony bliźniak był w mózgu siostry. Został usunięty
Płód nieradzonego bliźniaka rozwinął się w mózgu jednorocznego dziecka. Takiego odkrycia dokonali lekarze z Szanghaju, którzy przyjęli do szpitala dziewczynkę z opóźnieniem motorycznym oraz powiększonym obwodem głowy. Pasożytniczy płód został chirurgicznie usunięty z czaszki dziecka.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Historia została opisana w naukowym czasopiśmie "Neurolgy". Lekarze w Chinach, badający 1-roczną dziewczynkę odkryli, że w jej mózgu znajduje się płód nienarodzonego bliźniaka. Lekarze stwierdzili, że pasożytniczy płód miał rozwinięte kończyny górne, kości i pączki podobne do palców.
Fetus-in-fetu, czyli płód w płodzie, a w tym przypadku płód w narodzonym już dziecku, nazywany jest też czasami"pasożytniczym bliźniakiem". Występuje wtedy, gdy bliźnięta zostają zrośnięte w macicy, ale tylko jeden rozwija się dalej.
Według raportu opublikowanego w IFL Science takie przypadki występują w bardzo wczesnych stadiach ciąży bliźniaczej, kiedy skupisko dzielących się komórek utworzone przez zapłodnione jajo, zwane blastocystą, nie rozdziela się prawidłowo. W rezultacie jeden z wczesnych zarodków zostaje otoczony przez drugi, nie rozwija się, ale pozostaje "żywy" dzięki dopływowi krwi, a wraz z nią substancji odżywczych.
Płód pasożytniczy zwykle rośnie razem ze swoim żywicielem, ale na tyle wolno, że przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odmówili aborcji zgwałconej 14-latce. Jest reakcja ministerstwa
Takie anomalie rozwojowe, które zdarzają raz na pół miliona urodzeń, zawsze budzą ogromną ciekawość świata medycznego. Do tej pory opisano tylko 200 tego typu przypadków. W 1997 roku w brzuchu egipskiego nastolatka odkryto płód, którym przebywał tam przez 16 lat. W listopadzie ubiegłego roku lekarze z Ranchi w indyjskim stanie Jharkhand usunęli osiem embrionów z żołądka 21-dniowej dziewczynki. Lekarze powiedzieli, że wielkość płodów wahała się od 3 cm do 5 cm i zostały osadzone w torbieli w jamie brzusznej. Pierwszy raz płód w płodzie został zdiagnozowany i opisany w XIX wieku.