Trwa ładowanie...

Ukraina pod ścianą. "Ostatnie pół kroku" [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 334. dzień rosyjskiej inwazji. Kijów już wprost mówi, że jest pod ścianą i to od dostaw czołgów będzie zależała sytuacja na froncie. Na szczęście jest światełko w tunelu: szef ukraińskiej dyplomacji "nie ma wątpliwości", że decyzja ws. dostarczenia czołgów Leopard 2 jest blisko. W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku. Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery, o których mówiono, że to jest niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie "lekkie czołgi". Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą. Jesteśmy na finalnym etapie - stwierdził Dmytro Kułeba. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Szef ukraińskiej dyplomacji widzi szanse na przełom ws. dostarczenie Kijowowi czołgów Leopard 2.Szef ukraińskiej dyplomacji widzi szanse na przełom ws. dostarczenie Kijowowi czołgów Leopard 2.Źródło: PAP, fot: PAP
d33m1d8
d33m1d8
Trwa łączenie
22:30, 23.01.2023

Lider partii Zielonych Omid Nouripour jest zdania, że w sprawie Leopardów musi jak najszybciej zapanować jasność. "Nasze kraje partnerskie, a przede wszystkim naród ukraiński, na to zasługują” - powiedział w poniedziałek w Berlinie, cytowany przez portal telewizji ZDF. Chociaż niemiecki rząd zatwierdził dostawę bojowego wozu piechoty Marder, decyzja w sprawie czołgu Leopard 2 nie została podjęta.

- Nie wiem, dlaczego bojowe wozy piechoty nie eskalują (sytuacji), ale czołgi tak - ocenił Nouripour.

22:24, 23.01.2023

Jermak i Sullivan poruszyli również kwestie związane z "kontynuowaniem presji sankcyjnej na państwo-agresora”. Jermak powiedział, że Ukraina chce w lutym zorganizować szczyt w sprawie sankcji.

Tematem rozmowy była również "formuła pokoju” zaproponowana przez Wołodymyra Zełenskiego.

Jermak dziękował "prezydentowi USA, obu izbom Kongresu i całemu narodowi amerykańskiemu za ogromne wsparcie dla Ukrainy w walce o wolność, suwerenność i przywrócenie pokoju w całej Europie”.

22:24, 23.01.2023

Sytuacja na froncie, ochrona infrastruktury, sankcje wobec Rosji były tematem rozmowy telefonicznej Andrija Jermaka, szefa gabinetu prezydenta Ukrainy z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.

Jak powiadomiła służba prasowa głowy państwa, Jermak poinformował Sullivana "o bieżącej sytuacji na froncie i zadaniach, które stoją przed ukraińską armią”.

"Podkreślono wagę wyposażenia ukraińskiej armii w uzbrojenie i sprzęt, niezbędne do reagowania na działania agresora” – powiadomiono w komunikacie.

22:04, 23.01.2023

Wasyl Myrosznyczenko, ambasador Ukrainy w Canberze, ostrzegł rząd Australii przed dostrzegalnym globalnie "zmęczeniem wojną", zaznaczając, że ewentualna wygrana Władimira Putina "otworzyłaby puszkę Pandory i zachęciła innych autokratów do zagarniania sąsiednich państw siłą" - poinformował w poniedziałek portal The Age. - Naprawdę mam nadzieję na więcej wsparcia od australijskiego rządu przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji; to byłoby symbolicznie bardzo znaczące - powiedział Wasyl Myrosznyczenko.

21:53, 23.01.2023

Mocno popieramy dążenia Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO i uważamy, że są one w pełni gotowe - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. 


Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Turcji, który zasugerował, że nie poprze akcesji Szwecji. Według Price'a oba państwa będą jednak musiały porozumieć się z Turcją.


"Mocno popieramy ich kandydatury, Finlandia i Szwecja są gotowe, by dołączyć do Sojuszu. Są gotowe ze względu na swoje wojskowe zdolności (...), ale są też gotowe, bo są to wysoce rozwinięte demokracje" - powiedział Price podczas konferencji prasowej.

GETTY
21:46, 23.01.2023

W obwodzie zaporoskim w Ukrainie wojska rosyjskie przeszły do ataku - wynika z doniesień obu stron konfliktu. Według polskiego generała, Rosjanie otwierają front na nowym kierunku, aby wciągnąć do walki ukraińskie jednostki odwodowe. 

21:40, 23.01.2023

Ukraińska Prawda donosi o kolejnej dymisji w otoczeniu Wołodymyra Zełenskiego. Tym razem rezygnację miał złożyć wiceszef Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.


O jego możliwym odejściu spekulowano już od pewnego czasu. Jak podkreśla portal, niewykluczone są kolejne dymisje.

21:34, 23.01.2023

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potwierdził, że zaakceptowana została kolejna transza pomocy Ukrainie. 


"Mamy chęć i środki do wspierania Ukrainy. Uzgodniliśmy dzisiaj 7 transzę militarnej pomocy o wartości 500 milionów euro i dodatkowych 45 milionów na rzecz ukraińskich sił szkolących się w ramach EUMAM Ukraina." - napisał na Twitterze Borrell.

21:26, 23.01.2023

Norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2 - pisze w poniedziałek dziennik "Dagbladet". Sprawę omawiała w komisja spraw zagranicznych oraz obrony.


Według informacji gazety, tajne posiedzenie komisji, w której zasiada 20 członków norweskiego parlamentu, zostało zwołane po niedzielnej wypowiedzi szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Polityk Zielonych dopuściła możliwość akceptacji przez Niemcy wysłania przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard 2. Wcześniej podjęcie takiego kroku ogłosiła Polska.


Jak podał "Dagbladet", w spotkaniu uczestniczył minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram z Partii Pracy. - Nie będę komentował przyszłych darowizn, ale oczywiście Ukraina potrzebuje różnych rodzajów broni, w tym czołgów, o które proszono - powiedział norweskiej agencji  prasowej NTB Gram.


Według dziennika "Dagens Naeringsliv" Norwegia posiada 52 czołgi Leopard 2. Ministerstwo obrony odmówiło gazecie odpowiedzi na pytanie, ile z nich jest sprawnych oraz, ile ewentualnie może zostać przekazanych Ukrainie.

21:15, 23.01.2023

Mołdawia zdecydowała o przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych na wszystkich poligonach kraju. 


Będą trwały od 24 stycznia do 4 lutego - podał NewsMaker, powołując się na tamtejszy MON.

21:12, 23.01.2023

Według wyliczeń Instytutu Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii wojna w Ukrainie i wszystkie zagrożenia gospodarcze z nią związane będą kosztować Niemcy około 175 miliardów euro. 


Odpowiada to prawie 4,5 proc. krajowego PKB – wynika z opracowania, na które powołuje się w poniedziałek portal Ukrinform. 


Zauważono, że wzrosły koszty nie tylko energii elektrycznej i gazu, ale także usług wydobywczych i surowców. Zagraża to konkurencyjności firm, które w przypadku wątpliwości rezygnują z planowanych inwestycji. Pogarszająca się sytuacja ma jednocześnie negatywny wpływ na kupujących:  gospodarstwa domowe nabywają mniej towarów. 

21:06, 23.01.2023

Dwaj rosyjscy studenci zostali skazani na karę ponad 50 tys. rubli za "dyskredytowanie działań rosyjskiej armii". 


Ich winą było to, że położyli w Moskwie cukierki przy stworzonym pomniku Łesi Ukrainki. Doszło do tego po ataku Rosjan na blok mieszkalny w Dnieprze, w którym zginęło kilakdziesiąt osób.

20:57, 23.01.2023

Na pewno w najbliższych dniach wyślemy prośbę do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard, ale chcemy to zrobić wspólnie w ramach koalicji państw - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.


Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapytana w niedzielnym  wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie na Ukrainę swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, stwierdziła: "Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie".


Müller pytany w poniedziałek w TVP info, czy ta wypowiedź szefowej  niemieckiego MSZ "chociaż lekko nas zadowala", odparł, że "gdy będzie to finalna zgoda, to wtedy będziemy mogli o tym rozmawiać".

20:54, 23.01.2023

Siły Powietrzne Ukrainy ponfromowały, że zniszczyły w poniedziałek sześć rosyjskich maszyn. 


To między innymi dwa samoloty Su-25 i śmigłowiec szturmowy K-52.

20:50, 23.01.2023

Mam nadzieję, że to tylko kwestia emocji w debacie, Czesi wywiązują się z sojuszniczych zobowiązań – skomentował rzecznik rządu Piotr Müller niedzielną wypowiedź kandydującego na prezydenta Czech Andreja Babisza.


Babisz pytany w niedzielę w debacie, czy w razie ataku na Polskę lub państwa bałtyckie wysłałby na pomoc czeskich żołnierzy, odparł, że chce pokoju, a nie wojny. "W żadnym przypadku nie wysyłałbym naszych dzieci na wojnę. Polska nie zostanie zaatakowana, musimy temu zapobiec" - powiedział Babisz. Podkreślił, że pytanie rozumie jako czysto hipotetyczne.

20:45, 23.01.2023
Rosyjska Prokuratura Generalna wpisała Fundację im. Andrieja Sacharowa do rejestru organizacji niepożądanych. 
Fundacja jest zaangażowana w zachowanie spuścizny Sacharowa i rozwój jego idei pokojowego współistnienia. Wspiera także inicjatywy antywojenne i prawa człowieka.
20:27, 23.01.2023

Jak pisze portal Ukraińska Prawda, szef ukraińskiego MSZ zaznaczył także, że „dla Niemiec przekazanie Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia było problematyczne”. 


- Taki kraj,  taką ma specyfikę i trzeba to brać pod uwagę. Ale ostatecznie zawsze osiągaliśmy pożądany efekt i tym razem także tak będzie – powiedział.

20:22, 23.01.2023
Ukraińcy finalnie z Leopardami?

-  W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku. Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery, o których mówiono, że to jest  niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie "lekkie czołgi". Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą. Jesteśmy na finalnym etapie – powiedział Kułeba  na antenie telewizji ukraińskiej. Jego wypowiedź przytacza portal Ukraińska Prawda. 

20:16, 23.01.2023
pilne

W sprawie pozyskania niemieckich czołgów Leopard pozostało do zrobienia „ostatnie pół kroku” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, wyrażając przekonanie, że maszyny dotrą niedługo do Ukrainy. 

20:15, 23.01.2023

Rekordowe poparcie Ukraińców dla wejścia do NATO. Według badań grupy "Raiting" aż 86 proc. naszych wschodnich sąsiadów chce takiego kroku. Dane pochodzą z połowy stycznia.


Tylko 3 proc. respondentów jest temu przeciwnych, a 8 proc. deklaruje, że nie wzięłoby w głosowaniu akcesyjnym. 

20:04, 23.01.2023

Recep Tayyip Erdoğan ostro zareagował na sobotnie wydarzenia w stolicy Szwecji. Jeden z aktywistów szwedzko-duńskiego pochodzenia spalił przed turecką ambasadą Koran. - Szwecja nie powinna oczekiwać poparcia Turcji dla członkostwa w NATO po proteście w Sztokholmie - grzmiał w poniedziałek prezydent Turcji. 

20:01, 23.01.2023

Złożymy wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania przez Polskę czołgów Leopard 2 Ukrainie - zapewnił w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.


Zastrzegł, że kwestia Leopardów nie była tematem dyskutowanym podczas spotkania.

GETTY
19:48, 23.01.2023

Bayraktar Kızılelma, bojowy bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w silnik turboodrzutowy ukraińskiego producenta Motor Sich, odbył swój pierwszy lot. 

19:34, 23.01.2023

Ambasador Rosji na Łotwie musi opuścić Łotwę do 24 lutego. Martins Dregeris, doradca ministra Rinkeviczsa, przekazał agencji Leta, że ambasador Rosji na Łotwie został wezwany w poniedziałek do łotewskiego ministerstwa spraw zagranicznych. 

 

Estonia również zadecydowała w poniedziałek o wydaleniu ambasadora Rosji. Ma on opuścić kraj 7 lutego. 

19:24, 23.01.2023

W Berlinie, niedaleko rosyjskiej ambasady, zainstalowano kopię celi więziennej, w której przetrzymywany jest opozycyjny polityk Aleksiej Nawalny. 

19:17, 23.01.2023

W Zaporożu, jak wyjaśnił, Ukraińcy gromadzą swoje siły i mogą próbować przeciąć korytarz lądowy, który Rosjanie stworzyli na Krym, a jeśli im się to uda, "rosyjska obrona może się całkowicie załamać". Mówiąc o Kreminnej, zauważył, że Ukraińcy odnieśli tam kilka małych sukcesów, a Rosjanie zbudowali linie obronne na południe od tej miejscowości i budują kolejne. Z kolei w Bachmucie Ukraińcy koncentrują się na tym, by trzymać pozycję, co pozwala na odciążenie części oddziałów.

19:12, 23.01.2023

Następna faza wojny między Rosją a Ukrainą nie może mieć miejsca wczesną wiosną, bo wtedy ziemia jest zbyt grząska - uważa Philip Ingram, ekspert ds. bezpieczeństwa i były wysoki rangą oficer brytyjskiego wywiadu. W rozmowie ze stacją Sky News wskazał on trzy obszary, na których, gdy teren będzie już odpowiednio twardy, będą się koncentrować walki - Zaporoże, okolice Kreminnej oraz Bachmutu.

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Ukraińska Pravda, Ukrinform, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33m1d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d33m1d8
Więcej tematów