Trwa ładowanie...
d3nvza2

Niemieckie media: Benedykt XVI wbił Franciszkowi nóż w plecy

Niemieckie media ostro skomentowały słowa Benedykta XVI, który nawoływał do zachowania celibatu u katolickich księży. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o niebezpieczeństwie podziału Kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek i Benedykt XVI
Papież Franciszek i Benedykt XVI (East News)
d3nvza2

"Swoimi wypowiedziami na temat nierozerwalnego związku kapłaństwa i obowiązku wstrzemięźliwości płciowej (...) Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy. Duch rozpadu został uwolniony z butelki. Po siedmiu latach ziarna samozniszczenia, które Benedykt sam zasiał, nalegając na przyjęcie tytułu 'papa emeritus', wydały plon" - pisze "FAZ".

Niemiecki dziennik obawia się, że poprzez wspominany rozdźwięk wierni mogą podzielić się na dwa obozy - zwolenników myśli Franciszka i tych popierających Benedykta XVI. W rezultacie może to doprowadzić do rozpadu wspólnoty Kościoła.

d3nvza2

Sytuacją zaniepokojony jest także katolicki tygodnik "Tagespost", do którego w przeszłości pisał kardynał Joseph Ratzinger. "Papież Franciszek musi teraz zdecydować, co zrobić z zaleceniami synodu amazońskiego. Gdyby książkę napisał tylko kardynał Robert Sarah, to i tak byłaby to sensacja. Jednak fakt, że emerytowany papież występuje jako współautor (...), ponieważ nie jest w stanie milczeć ze względu na powagę sprawy, niesie ze sobą dramat, którego nie należy lekceważyć. Znaczna część kardynałów i episkopatu świata obawia się, że Franciszek, troszcząc się o rozwiązania duszpasterskie, narusza podstawy katolicyzmu" - czytamy.

Zobacz też: Uniewinniony Piotr Najsztub na "Marszu tysiąca tóg". Wicerzecznik PiS zareagował

Przypomnijmy, Benedykt XVI stanął w obronie celibatu księży i jego wartości. "Nie mogę milczeć" - podkreślił w książce, którą napisał z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem. Książka emerytowanego papieża "Z głębi naszych serc" ukaże się w środę. Jej fragmenty opublikował francuski dziennik "Le Figaro". Niemiecki papież zaznacza, że celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".

d3nvza2

Benedykt XVI przestawił swoje stanowisko trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w którego trakcie jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn. Większość biskupów biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za takim rozwiązaniem.

Zobacz też: Jarosław Sellin popiera decyzję Andrzeja Dudy ws. zaproszenia do Izraela

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nvza2

Podziel się opinią

Share

d3nvza2

d3nvza2
Więcej tematów