Trwa ładowanie...
drbsksw

Niemiecki dziennik analizuje konflikt Dudy z Ziobrą. "Taran prawicy"

"Dwa lata po swoim zwycięstwie wyborczym przedstawiciele obozu rządzącego ostro skaczą sobie do oczu" - stwierdza warszawski korespondent "Die Welt" Gerhard Gnauck. W artykule pt. "Taran obozu prawicy" publicysta analizuje walkę toczącą się między ministrem sprawiedliwości a prezydentem.
Share
"Die Welt" nazywa Ziobrę "jastrzębiem obozu Kaczyńskiego".
"Die Welt" nazywa Ziobrę "jastrzębiem obozu Kaczyńskiego".Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
drbsksw

Gnauck zauważa, że kolejna próba sił może mieć miejsce w Sejmie, który musi podjąć decyzję na temat prezydenckich projektów ustaw o reformie sądownictwa. "Przepaść dzieląca Dudę od jego byłych partyjnych przyjaciół, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, może się jeszcze pogłębić" - pisze niemiecki dziennikarz.

Dodaje, że z upływem czasu staje się przy tym coraz bardziej wyraźne, iż w gruncie rzeczy nie zawsze chodzi o mianowanie czy dymisjonowanie sędziów, tylko o "toczoną w obozie konserwatystów walkę o to, kto zastąpi kiedyś szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mając 68 lat nie należy już do najmłodszych".

Zobacz też: Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro. Historia znajomości

"Nie do pomyślenia nawet w Polsce"

Korespondent "Die Welt" wyjaśnia niemieckim czytelnikom, że za faworyta nie uchodzi 45-letni Andrzej Duda, najbardziej popularny obecnie polityk w kraju. "Nawet w Polsce, gdzie łamie się obecnie wiele reguł, wydaje się nie do pomyślenia, by prezydent ubiegał się w czasie swojej kadencji o przewodnictwo partii" - wyjaśnia Gnauck.

drbsksw

Duże szanse daje się natomiast jednemu z "jastrzębi obozu Kaczyńskiego", 47-letniemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu w jednej osobie, Zbigniewowi Ziobrze. Publicysta przytacza za "Tygodnikiem Powszechnym" opinię, że "wobec bezwzględności Ziobry, łagodny wydaje się nawet Kaczyński".

"Sygnał ostrzegawczy"

"W ostatnich miesiącach Ziobro był taranem obozu prawicy. Korzystał z każdej okazji, by atakować swojego byłego podwładnego, młodszego o dwa lata Dudę" - pisze Gnauck. Jego zdaniem potwierdzeniem ma być "ostatnie posunięcie Ziobry, który doradcę Dudy w sprawie reformy sądownictwa, profesora prawa i byłego sekretarza stanu w rządzie PO, oskarżył o uwikłanie w pranie brudnych pieniędzy".

drbsksw

"Nie trzeba dużo fantazji, by dostrzec w tym atak na prezydenta i jego projekty ustaw oraz sygnał ostrzegawczy, co się stanie, jeżeli uchylony zostanie trójpodział władzy i polityk będzie decydował, co ma robić prokuratura" - stwierdza w "Die Welt" Gerhard Gnauck.

Opr. Elżbieta Stasik

Zobacz też:
"SZ": Prawna niepewność w Polsce
Rysa w polskim obozie rządowym
"Der Tagesspiegel": Zbigniew Ziobro - świadomy władzy Rambo

drbsksw

Podziel się opinią

Share
drbsksw
drbsksw
Więcej tematów