Niemieccy superagenci wkroczą na wody Bałtyku. Zadanie: chronić morską infrastrukturę krytyczną
Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Feser zdecydowała o nowej misji jednostki operacyjnej GSG 9 policyjnych sił specjalnych. Przedstawiciele tego zespołu antyterrorystycznego będą chronić infrastrukturę krytyczną na Morzu Bałtyckim. Jednostka będzie stacjonować w mieście Neustadt w nadmorskim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn.
GSG 9 der Bundespolizei, zespół Federalnej Straży Granicznej, czyli niemiecka jednostka antyterrorystyczna, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, będzie teraz chronić wody Bałtyku. O nowej misji służb, które teraz będą miały oko na krytyczną bałtycką infrastrukturę, poinformowała stacja ARD.
Na takie rozwiązanie zdecydowało się niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. O decyzji poinformowała szefowa resortu Nancy Feser.
Mowa misja niemieckich superagentów. GSG 9 rusza na wody Morza Bałtyckiego
Tym samym GSG 9 będzie miało trzecią lokalizację. Od chwili założenia tych niemieckich sił specjalnych w 1972 roku siedziba główna mieści się w St. Augustin niedaleko Bonn. Od kilku lat osobna jednostka operacyjna stacjonuje w Berlinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grudzień w październiku. To już się dzieje. Wystarczy spojrzeć na półki
Przedstawicielstwo wydziału morskiego niemieckiej policji federalnej Neustadt będzie teraz działać również w Szlezwiku-Holsztynie, w miejscowości Neustadt. Zadania służb zostaną poszerzone. Nowe obowiązki dotyczyć będą radzenia sobie z zagrożeniami na morzu.
Jak donosi ARD, chodzi o ochronę infrastruktury krytycznej i przeciwdziałanie ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym. Jednostki będą przygotowane do przeciwdziałania atakom terrorystycznym na jednostkach morskich.
Agenci GSG 9 będą przy tym zdolni do szybszego reagowania w przypadku operacji w północnych Niemczech. Do tej pory ich zadaniem była przede wszystkim walka z terroryzmem islamistycznym i prawicowym oraz poważną przestępczością zorganizowaną, jaką jest przemyt.
Rozszerzony zakres zadań obejmie teraz również wrażliwe wewnętrzne branże. Jak wskazuje ARD, nowe obowiązki GSG będą dotyczyły przeciwdziałania akcjom dywersyjnym.
Jak zagrożona jest infrastruktura krytyczna na morzu, stało się jasne w związku z atakiem na gazociąg Nord Stream we wrześniu 2022 roku. Choć okoliczności tego incydentu nadal pozostają tajemnicze, nie ma wątpliwości, że w grę wchodzą działania sabotażowe. Dochodzenie prowadzone przez prokuratora federalnego w tej sprawie jest nadal w toku.
Przeczytaj również: Koszmarny wypadek. BMW w płomieniach, w środku dwa ciała
Nowa lokalizacja służb w Neustadt będzie przygotowana do reagowania w przypadku różnych sytuacji operacyjnych na morzu. Umożliwi agentom GSG 9 szybsze dotarcie na miejsce.
Ostateczne kwestie finansowe wymagają jeszcze wyjaśnienia. Jednak polityczna decyzję w tej sprawie już zapadła w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Źródło: ard.de