Niemcy. Nawet 300 tys. euro dla pojedynczej ofiary molestowania w Kościele?
Biskup Trewiru wstępnie zapowiedział zmiany w kościelnym systemie zadośćuczynień dla ofiar molestowania. Poszkodowani mogą w przyszłości otrzymać znacznie wyższe sumy niż teraz.
12.09.2019 | aktual.: 13.09.2019 06:54
Stephan Ackermann również sprawuje funkcję pełnomocnika Konferencji Episkopatu Niemiec ds. nadużyć seksualnych. Potwierdził, że mowa jest o kwotach, które mogą dochodzić do 300 tysięcy euro.
Po konsultacjach z ofiarami, ekspertami oraz przedstawicielami organów państwowych, opracowywany jest projekt nowelizacji, poinformował biskup Trewiru w rozmowie z dziennikiem "Trierischer Volksfreund". - Jaki będzie wynik prac, tego w tej chwili również nie wiem - powiedział ordynariusz diecezji trewirskiej. Nowe sposoby zadośćuczynienia oraz zmienione końcowe kwoty odszkodowań mogą być tematem jesiennych obrad niemieckiego episkopatu w Fuldzie.
Ofiary molestowania seksualnego ze strony duchownych obecnie z reguły nie otrzymują odszkodowania, lecz jednorazową wypłatę w wysokości 5 tysięcy euro. Stanowi to "uznanie zadanego bólu". W szczególnie ciężkich wypadkach, diecezje także i teraz wypłacają wyższe sumy. Rzecznicy stowarzyszeń ofiar nieustannie krytykują ten sposób postępowania, czyli za niskie kwoty i niejawny tryb przyznawania odszkodowań.
Kościół katolicki w Niemczech opublikował na jesieni zeszłego roku raport o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez księży. Autorzy raportu udokumentowali 3677 przypadków molestowania młodocianych przez 1670 osób duchownych. Eksperci podkreślają, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości liczba poszkodowanych może być znacznie wyższa.
Przedstawiciele niemieckich organizacji reprezentujących osoby wykorzystywane seksualnie przez księży-pedofili zażądały od Kościoła katolickiego wysokich odszkodowań. Podczas spotkania w Bonn zorganizowanego w maju przez Konferencję Episkopatu Niemiec ofiary molestowania domagały się jednorazowego odszkodowania w wysokości 300 tys. euro dla każdego poszkodowanego.
W majowym spotkaniu w Bonn, poświęconym reformie kościelnego systemu zadośćuczynienia, uczestniczyli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Niemiec i organizacji reprezentujących ofiary, naukowcy, psychologowie i współpracownicy urzędu pełnomocnika rządu ds. pomocy ofiarom molestowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl