Niemcy dogadali się z Włochami. Zbudują wielką rurę przez Alpy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan). W ramach zacieśniania współpracy między krajami planowana jest m.in. budowa rurociągu wodorowego prowadzącego z Afryki Północnej przez Alpy.
Spierali się o politykę migracyjną, teraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni spotkali się na pierwszych od 2016 roku konsultacjach rządowych - komentuje środowe spotkanie w Berlinie "Der Spiegel".
Niemcy i Włochy chcą w przyszłości ściślej współpracować w różnych obszarach. Podczas środowego spotkania Scholz i Meloni podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Później z dumą prezentowali 37-stronicowy dokument na konferencji prasowej w Urzędzie Kanclerskim.
Planują wybudować rurociąg wodorowy
Plan wspólnego działania zakłada realizację kilku projektów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, polityki społecznej i migracyjnej, ochrony klimatu i ekologii czy technologii i energii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie przy brzegu jeziora pod Giżyckiem. Spacerowicz natychmiast wezwał służby
Jeden z istotniejszych projektów zakłada budowę rurociągu wodorowego prowadzącego z Afryki Północnej przez Alpy (Austrię i/lub Szwajcarię). Rozbudowa infrastruktury gazowej planowana jest do 20230 roku.
- To historyczny dzień - podkreśliła na konferencji prasowej premier Włoch, które zamierzają wraz z Niemcami sprowadzić z Afryki 10 milionów ton wodoru i tym samym zapewnić długoterminowe dostawy do Europy.
Plan działania dla obu krajów zakłada też m.in. dalszą pomoc Ukrainie i zjednoczenie w obliczu "bezpodstawnej, nieuzasadnionej i nielegalnej agresji ze strony Rosji".
Źródło: "Spiegel", PAP