Trwa ładowanie...

Nie żyje żołnierz AK gen. Tadeusz Bieńkowicz. Miał 96 lat

Zmarł gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy, żołnierz AK, kawaler Orderu Virtuti Militari. Miał 96 lat. O jego śmierci poinformował szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Nie żyje żołnierz AK gen. Tadeusz Bieńkowicz. Miał 96 latŹródło: PAP
d3126vs
d3126vs
  • Tadeusz Bieńkowicz walczył podczas II wojny światowej
  • W okresie PRL był prześladowany przez ówczesne władze
  • W 2018 roku otrzymał awans generalski z rąk Andrzeja Dudy

Tadeusz Bieńkowicz urodził się 19 kwietnia 1923 roku. W 1939 roku był ochotnikiem w baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Od 1943 roku służył w Armii Krajowej na terenie Okręgu Nowogródzkiego. Jako dowódca grupy szturmowej przeprowadził akcję odbicia więźniów w Lidzie. Za ten czyn został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

d3126vs

Po wojnie Bieńkowicz powrócił do Polski. Do czerwca 1950 roku działał w konspiracji Ruchu Oporu Armii Krajowej. W czerwcu tego roku został aresztowany przez UB w Gdańsku za działalność antykomunistyczną. W areszcie był poddawany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom. Po procesie usłyszał wyrok śmierci, który następnie zamieniono na dożywocie. Ostatecznie wyszedł z więzienia na mocy amnestii w 1956 roku.

W późniejszym okresie prowadził aktywną działalność społeczno–kombatancką. W 2016 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz działalność kombatancką i społeczną odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później prezydent Andrzej Duda wręczył mu awans generalski.

Zobacz też: Sasin odpowiada Schetynie ws. sędziów: ręce opadają

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3126vs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3126vs
Więcej tematów