Trwa ładowanie...
d3by5y7

Nie żyje były król Rumunii. Michał I miał 96 lat

Jak poinformował dwór byłego monarchy, Michał I zmarł we wtorek w swojej rezydencji w Aubonne w Szwajcarii. Były król Rumunii był chory na raka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były król Rumunii Michał I zmarł w swojej rezydencji w Szwajcarii
Były król Rumunii Michał I zmarł w swojej rezydencji w Szwajcarii (Wikimedia Commons CC BY)
d3by5y7

Szczegółowy program pogrzebu zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Ciało króla ma zostać przetransportowane do Rumunii i pochowane na cmentarzu Curtea de Arges, wraz z innymi członkami rodziny królewskiej.

Michał I należał do dynastii Hohenzollern-Sigmaringen i był kuzynem królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Tron objął w 1927 r., ale z powodu młodego wieku po trzech latach stracił tytuł na rzecz swojego ojca, który powrócił do kraju. Następnie królem był w latach 1940-1947.

W 1944 r. uczestniczył w puczu przeciwko marszałkowi Ionowi Antonescu, który doprowadził do przejścia Rumunii do koalicji antyhitlerowskiej. W 1947 r. komuniści zmusili go do abdykacji.

d3by5y7

Po 1989 r. nowe rumuńskie władze blokowały jego powrót do ojczyzny. Michał I dopiero w 1992 r. odwiedził Rumunię, ale dopiero pięć lat później przyznano mu obywatelstwo oraz tytuł byłej głowy państwa.

W 2016 r. zmarła jego żona, królowa Anna Burbon-Parmeńska.

d3by5y7

Podziel się opinią

Share

d3by5y7

d3by5y7
Więcej tematów