Trwa ładowanie...
rumunia

Nie żyje królowa Rumunii Anna Burbon-Parmeńska

• Zmarła Anna Burbon-Parmeńska, żona ostatniego króla Rumunii Michała I
• Tytularna królowa Rumunii zmarła w wieku 92 lat

Share
Nie żyje królowa Rumunii Anna Burbon-Parmeńska
Źródło: PAP/EPA, Fot: Radu Vioreanu
d1dem5p

Królowa zmarła po południu w szpitalu w Morges, w Szwajcarii, otoczona rodziną - poinformował Pałac Królewski.

Anna Burbon-Parmeńska tradycyjnie nazywana była Jej Królewską Mością, królową Rumunii, mimo, że poślubiła Michała I, kiedy ten królem już nie był. Jak przekazał Pałac Królewski, 94-letni obecnie król, mimo iż cierpi na chorobę nowotworową, codziennie odwiedzał żonę w szpitalu. W niedzielę królowa otrzymała ostatnie namaszczenie - podano w komunikacie.

d1dem5p

Anna urodziła się jako dziecko księcia René Burbon-Parmeńskiego (młodszego brata cesarzowej Austro-Węgier Zyty) oraz księżniczki duńskiej Małgorzaty (córki Waldemara, księcia Danii). Anna była prawnuczką króla Chrystiana IX.

Dzieciństwo spędziła we Francji, a gdy wybuchła II wojna światowa razem z rodziną uciekła do Hiszpanii - stamtąd udali się do Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Jej matka zajęła się wyrabianiem kapeluszy, ojciec pracował w gazowni, a Anna w latach 1940-1943 uczęszczała do szkoły projektowania w Nowym Jorku oraz pracowała jako ekspedientka w sklepie Macy's. W 1943 r. zgłosiła się na ochotnika do armii francuskiej. Służyła w Algerii, Maroku, Włoszech, Luksemburgu i Niemczech - prowadziła ambulans. Otrzymała francuski Krzyż Wojenny.

W listopadzie 1947, na ślubie przyszłej królowej brytyjskiej - Elżbiety II, Anna poznała króla Rumunii - Michała I, kuzyna i przyjaciela z dzieciństwa pana młodego. Oczarowany Michał oświadczył się Annie 16 dni później w Lozannie. Anna zgodziła się, ale Michał nie chciał ogłaszać nowiny zanim nie poinformuje o niej swojego rządu. Powrócił więc do Rumunii, gdzie został skrytykowany przez rząd - zaręczyny króla zaczęto podawać jako powód jego nagłej abdykacji, tuszując, że w rzeczywistości króla obalili komuniści 30 grudnia. Michała ostatecznie deportowano i spotkał się z Anną dopiero 23 stycznia 1948 w Davos.

Ślub pary odbył się 10 czerwca 1948 w Grecji, w pałacu królewskim w Atenach. Anna i Michał mieli pięć córek: Małgorzatę (ur. 1949), Helenę (ur. 1950), Irenę (ur. 1953), Zofię (ur. 1957) i Marię (ur. 1964).

d1dem5p

Po ślubie Anna i Michał zamieszkali w Villa Sparta, domu matki Michała na obrzeżach Florencji. W 1949 przenieśli się do Lozanny, a w 1951 do Anglii - gdzie zamieszkali w Bramshill House w Hampshire, a następnie w Ayot St Lawrence w Hertfordshire. W 1955 powrócili do Szwajcarii i osiedli w Versoix pod Genewą. W 1992 Anna po raz pierwszy odwiedziła Rumunię.

W latach 1993-1997 Michałowi odmawiano wjazdu do kraju, więc był reprezentowany przez żonę. Od roku 1997 restrykcje zniesiono, a kilka rezydencji królewskich oddano rodzinie królewskiej. W czerwcu 2008 Królowa Anna i Król Michał obchodzili diamentowe gody w Rumunii.

Królowa Rumunii unikała życia w świetle fleszy, ale znana była z dużego poczucia humoru oraz wielkiej miłości i oddania względem swojego męża.

Ciało królowej w czwartek ma zostać przetransportowanie ze Szwajcarii do Rumunii. 13 sierpnia będzie pochowana na cmentarzu Curtea de Arges, wraz z innymi członkami rodziny królewskiej.

d1dem5p

Podziel się opinią

Share
d1dem5p
d1dem5p
Więcej tematów