Ujawniono treść listu. Zbuntowani sędziowie TK piszą do Przyłębskiej
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego znów piszą do Julii Przyłębskiej i domagają się umożliwienia wyboru nowego prezesa TK - podał we wtorek portal DoRzeczy.pl, który dotarł do treści listu.
28.02.2023 | aktual.: 01.03.2023 12:12
Część sędziów TK uważa, że kadencja Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa TK dobiegła końca. Powołują się na ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. W swoim najnowszym liście sędziowie wskazują, że Julia Przyłębska powinna zwołać Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału. Organ miałby następnie przedstawić prezydentowi kandydatów na stanowisko nowego prezesa TK.
"W związku z zakończeniem Pani sześcioletniej kadencji na stanowisku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (art. 10 ust. 2 uotpTK) oraz upływem miesięcznego terminu od powstania wakatu, w którym Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału powinno przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału (art. 11 ust. 1 uotpTK), ponawiamy wniosek, aby dopełniła Pani ustawowego obowiązku zwołania Zgromadzenia Ogólnego w sprawie przedstawienia kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału (art. 11 ust. 3 uotpTK)" - piszą sędziowie w liście, którego treść cytuje portal DoRzeczy.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Problem Kaczyńskiego. "To nie była strategiczna decyzja"
"Oczekujemy pilnego zwołania Zgromadzenia"
Sędziowie podkreślają, że 21 lutego do Trybunału wpłynął wniosek Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności nowych przepisów o Sądzie Najwyższym z konstytucją. W ich ocenie ruch prezydenta sprawia, że Przyłębska jak najszybciej powinna zwołać Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.
"Powinność ta stała się szczególnie paląca wobec tego, że w dniu 21 lutego 2023 r. wpłynął do Trybunału, oparty na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji, wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw" - wskazują autorzy listu.
"Ze względu na powagę tej sprawy Pan Prezydent zwrócił się w ostatnich słowach swego orędzia, w dniu 10 lutego 2023 r., wprost do sędziów Trybunału z apelem o niezwłoczne zajęcie się nią «w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków». Mając na uwadze, że zgodne z prawem rozpoznanie tej oraz szeregu innych zawisłych spraw w pełnym składzie wymaga udziału Prezesa Trybunału, oczekujemy pilnego zwołania Zgromadzenia Ogólnego w sprawie przedstawienia kandydatów na stanowisko Prezesa" - zakończono list do Julii Przyłębskiej.
Przyłębska nie zamierza ustępować
W odpowiedzi na wcześniejsze pismo sędziów Julia Przyłębska stwierdziła, że wniosek ten "nie ma oparcia w prawie i jest bezprzedmiotowy".
"Prezydent RP powołał mnie 21 grudnia 2016 r. na podstawie art. 194 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy wprowadzające nie regulowały instytucji kadencji Prezesa TK, a była to wówczas jedyna obowiązująca ustawa uchwalona w celu realizacji dyspozycji art. 197 Konstytucji" - przekazała Przyłębska w piśmie.
Źródło: DoRzeczy.pl