Trwa ładowanie...

PiS traci władzę. Mamy najnowszy sondaż

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski jasno wynika, że nawet gdyby PiS połączyło siły z Konfederacją, to do sejmowej większości zabrakłoby im aż 14 mandatów. Władzę w kraju z wyraźną przewagą przejęłaby zjednoczona opozycja.

Najnowszy sondaż dla Wirtualnej Polski potwierdza kłopoty PiS z większością w SejmieNajnowszy sondaż dla Wirtualnej Polski potwierdza kłopoty PiS z większością w SejmieŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d1b49f8
d1b49f8

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn poszłoby 55 proc. Polaków. Głosować nie ma zamiaru 41,1 proc. ankietowanych (z czego 26,1 proc. zdecydowanie nie chce uczestniczyć w wyborach). 3,9 proc. nie wie, czy pójdzie do urn.

Największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,7 proc. To rezultat o 0,7 pkt proc. lepszy w stosunku do poprzedniego sondażu WP sprzed tygodnia. Należy zaznaczyć, że najnowszy sondaż był przeprowadzany w dniach 12-14 maja 2023 roku, czyli przed ogłoszeniem przez Jarosława Kaczyńskiego 800 plus.

Za plecami PiS znalazła się Koalicja Obywatelska. Chęć oddania na nią głosu zadeklarowało 24,5 proc. respondentów (wzrost o 0,7 pkt proc.). Tym samym strata KO do partii rządzącej wynosi obecnie 8,2 pkt proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Lokomotywa wyborcza". Polityk PO o deklaracji Kaczyńskiego

Konfederacja notuje spadek poparcia

Podium zamyka Koalicja Polska 2050-PSL, na którą chce głosować 14,8 proc. Polaków. To więcej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

d1b49f8

Do Sejmu weszłaby także Lewica, którą wskazało 10 proc. ankietowanych (wzrost poparcia o 1,6 pkt proc.). Nad progiem wyborczym znalazłaby się również Konfederacja, która może obecnie liczyć na poparcie rzędu 9,4 proc. (spadek o 1,8 pkt proc.).

Na koalicję AgroUnii i Porozumienia swój głos oddałby 1 proc. badanych (wzrost o 0,8 pkt proc.). Taki wynik oznacza, że politycy tego ugrupowania nie zasiedliby w sejmowych ławach.

7,6 proc. odpowiadających nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby swój głos w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Opozycja zdobywa większość

Z przełożenia sondażu na mandaty poselskie wynika, że blisko 33 proc. poparcia nie wystarczyłoby partii Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządzenie krajem. Ewentualna koalicja PiS z Konfederacją miałaby 217 mandatów (o 14 za mało do większości w Sejmie).

d1b49f8

Z wyników najnowszego sondażu cieszyć może się natomiast opozycja (KO, Lewica i Polska 2050-PSL), która uzyskałaby w sumie 242 mandaty, co pozwoliłoby na zdobycie większości w Sejmie. Wyliczeń podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sytuacja wygląda następująco:

  • PiS - 180 mandatów (wcześniej 179),
  • KO - 130 (wcześniej 128),
  • Polska 2050-PSL - 71 (bez zmian),
  • Lewica - 41 (wcześniej 32),
  • Konfederacja - 37 (wcześniej 49),
  • mniejszość niemiecka - 1.
Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 12-14 maja 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

d1b49f8

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b49f8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b49f8
Więcej tematów