Nie chcą kolejnej wojny światowej. Stawiają warunek Ukrainie
Biały Dom ogłosił, że dostarczy Kijowowi kontrowersyjną broń kasetową. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zaznaczył, że Waszyngton zrobi wszystko, by pomóc Ukrainie odzyskać jej terytorium, ale nie zgodzi się na wykraczanie poza granice. - Nie chcemy rozpocząć trzeciej wojny światowej - podkreślił.
O decyzji Białego Domu Sullivan poinformował w piątek. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA wyjaśnił, że artyleria jest kluczowa w walce na froncie, zaś decyzja jest podyktowana zmniejszającymi się zasobami pocisków artyleryjskich.
Zwrócił też uwagę, że Rosja stosuje takie pociski od początku konfliktu, zaś pozwolenie Rosji na przewagę na froncie spowoduje większą szkodę dla cywilów, niż niewybuchy pozostawione przez amunicję kasetową stosowaną przez Ukrainę.
Sullivan stwierdził, że amerykańska amunicja kasetowa, która zostanie przekazana Ukrainie, cechuje się maksymalną liczbę niewybuchów na poziomie 2,5 proc., podczas gdy w przypadku rosyjskiej jest to 30-40 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzja USA. Biden zabrał głos
- To była bardzo trudna decyzja z mojej strony. A tak przy okazji, rozmawiałem o tym z naszymi sojusznikami, rozmawiałem o tym z naszymi przyjaciółmi. Ukraińcom kończy się amunicja - mówił z kolei prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Rozmowa zostanie wyemitowana w całości w niedzielę.
Stacja przypomniała że ponad 100 krajów, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zdelegalizowały amunicję tego rodzaju na mocy Konwencji o amunicji kasetowej. Ale USA i Ukraina nie są sygnatariuszami tego zakazu.
- Nie jesteśmy sygnatariuszami tej umowy, ale mimo to trochę czasu zajęło mi przekonanie się do tego - mówił Biden. - Ale najważniejsze jest to, że albo mają broń, aby powstrzymać Rosjan - powstrzymać ich przed rozbiciem ukraińskiej ofensywy - albo nie mają. I myślę, że jej potrzebują - dodał.
Biden powiedział też, że nie sądzi, aby w NATO istniała jednomyślna opinia na temat włączenia Ukrainy do Sojuszu w obliczu rosyjskiej inwazji.
- Nie sądzę, aby w NATO było jednomyślność co do tego, czy należy włączyć Ukrainę do rodziny NATO teraz, w tej chwili, w środku wojny. Bylibyśmy w stanie wojny z Rosją, gdyby tak się stało - mówił amerykański prezydent.
Amunicja kasetowa
Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić rozproszone na dużych obszarach.
Według Pentagonu, DPICM (Dual Purpose Improved Conventional Munition, dwufunkcyjna ulepszona amunicja konwencjonalna) jest szczególnie skuteczna przeciwko okopanym pozycjom Rosjan. Stosowania tej amunicji zakazało dotąd ponad 120 państw.