Trwa ładowanie...

NEWS WP: Jacek Kurski został doradcą Zarządu TVP

Według informacji Wirtualnej Polski, Jacek Kurski został doradcą Zarządu TVP. Wcześniej WP ujawniła, że prezydent Andrzej Duda domagał się odwołania Kurskiego z funkcji prezesa TVP w zamian za podpisanie ustawy o 2 mld zł dla mediów publicznych.

NEWS WP: Jacek Kurski został doradcą Zarządu TVPŹródło: East News, fot: East News
damlpcg
damlpcg

Zmiany w telewizji publicznej. Marzena Paczuska decyzją Rady Nadzorczej TVP przestała być członkiem Zarządu TVP – poinformowała Wirtualna Polska 10 marca rano. Najbliżsi współpracownicy odchodzącego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego – jak słyszymy – pozostają na swoich stanowiskach i zachowują nadzór nad Telewizyjną Agencją Informacyjną. Obowiązki prezesa TVP będzie pełnić stronnik Kurskiego Maciej Łopiński. Jacek Kurski został właśnie doradcą Zarządu TVP – dowiaduje się Wirtualna Polska. Kurski potwierdził to dyrektorom z TVP.

Zmiany w TVP po publikacjach WP

Zawieszenie Marzeny Paczuskiej, która została członkiem Zarządu TVP w marcu ubiegłego roku z polecenia prezydenta, związane jest z domaganiem się przez Andrzeja Dudę odejścia Jacka Kurskiego wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego, o czym Wirtualna Polska informowała jako pierwsza już 2 marca.

damlpcg

O zawieszenie Paczuskiej wnioskował... sam Kurski. Wraz z innym członkiem Zarządu, Mateuszem Matyszkowiczem, podważyli we wniosku kompetencje menadżerskie dziennikarki. Wniosek został uwzględniony.

– Odejście "Paczki" to cios dla prezydenta. Ale jak chciał, tak ma. Bitwę może wygrał, wojnę przegrał – mówią nasi informatorzy. Według portalu Wirtualnemedia.pl, to Paczuskiej – a pośrednio prezydentowi – w spadku po Jacku Kurskim najbardziej mogło zależeć na odziedziczeniu przede wszystkim nadzoru nad Telewizyjną Agencją Informacyjną. – To się nie wydarzy – słyszymy.

Według relacji źródeł WP, współpracownicy Jacka Kurskiego – Jarosław Olechowski (dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej) oraz Paweł Gajewski (wiceszef TAI, zastępca dyrektora TVP ds. korporacyjnych, nadzorujący w TVP programy informacyjne i publicystyczne) pozostaną na swoich stanowiskach. A Jacek Kurski zajmie miejsce Paczuskiej w Zarządzie Telewizji Polskiej. Zrobi miesięcznie ok. 20 tys. zł brutto.

Informacje WP zostały oficjalnie potwierdzone przez TVP w komunikacie. "10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu" – napisano.

damlpcg

Informacje ujawnione przez WP o ultimatum Dudy postawionym szefowi Rady Mediów Narodowych potwierdziły się w piątek wieczorem – Jacek Kurski został odwołany w głosowaniu przez RMN, a prezydent w zamian za to podpisał ustawę o 2 mld zł na media publiczne. Dzisiaj decyzja Rady Mediów Narodowych weszła w życie.

Do maja na stanowisko prezesa TVP miałby być oddelegowany przewodniczący Rady Nadzorczej TVP, przyjaciel Jacka Kurskiego Maciej Łopiński – podały Wirtualnemedia.pl, a Wirtualna Polska potwierdziła te informacje. Łopiński sprzeciwiał się odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

damlpcg

Łopiński w przeszłości był ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz parlamentarzystą PiS.

Wirtualna Polska ujawnia "ultimatum Dudy"

Na początku marca Wirtualna Polska ujawniła i opisała w serii tekstów kulisy sporu między prezydentem, liderem PiS i prezesem TVP. Wojna na szczycie rozgrzała obóz rządzący i całą scenę polityczną.

damlpcg

Duda – jak ujawniliśmy – domagał się odwołania przez Radę Mediów Narodowych szefa telewizji publicznej Jacka Kurskiego (tym żądaniom sprzeciwiał się prezes PiS). Prezydent postawił ultimatum: podpisanie ustawy o 1,95 mld zł na media publiczne w zamian za odejście Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

Prezes PiS na "ultimatum Dudy" się nie zgodził. Powiedział mu to wprost podczas nerwowej i krótkiej rozmowy we wtorek 3 marca – dobę po naszej pierwszej publikacji. Oczekiwania lidera PiS były jasne: Duda ma podpisać ustawę i już. Prezydent na takie stawianie sprawy się nie zgodził. Kaczyński był wściekły. Kurski w końcu został zmuszony do odejścia przez prezydenta i Radę Mediów Narodowych z funkcji prezesa TVP, a Duda w zamian za to podpisał w piątek 6 marca ustawę dofinansowującą media publiczne.

damlpcg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

damlpcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
damlpcg
Więcej tematów