Trwa ładowanie...
d6e5rsd

NEWS WP: Człowiek Andrzeja Dudy zawieszony w Zarządzie TVP, współpracownicy Jacka Kurskiego zostają. "Cios dla prezydenta"

Zmiany w telewizji publicznej. Marzena Paczuska decyzją Rady Nadzorczej TVP przestaje być członkiem Zarządu TVP – dowiaduje się Wirtualna Polska. Najbliżsi współpracownicy odchodzącego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego – jak słyszymy – pozostają na swoich stanowiskach i zachowują nadzór nad Telewizyjną Agencją Informacyjną. Obowiązki prezesa TVP będzie pełnić stronnik Kurskiego Maciej Łopiński. Jacek Kurski zostaje doradcą zarządu TVP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maciej Łopiński i Jacek Kurski w Sejmie.
Maciej Łopiński i Jacek Kurski w Sejmie. (East News, Fot: East News)
d6e5rsd

Zawieszenie Marzeny Paczuskiej, która została członkiem Zarządu TVP w marcu ubiegłego roku z polecenia prezydenta, związane jest z domaganiem się przez Andrzeja Dudę odejścia Jacka Kurskiego wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego, o czym Wirtualna Polska informowała jako pierwsza już 2 marca.

O zawieszenie Paczuskiej wnioskował... sam Kurski. Wraz z innym członkiem Zarządu, Mateuszem Matyszkowiczem, podważyli we wniosku kompetencje menadżerskie dziennikarki. Wniosek został uwzględniony. – To upokorzenie dla Andrzeja Dudy – przekonują osoby znające kulisy sprawy. Zwłaszcza, że jak dowiaduje się WP, Jacek Kurski został doradcą Zarządu TVP.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w zarządzie TVP. Kim jest Marzena Paczuska?

d6e5rsd

– Odejście "Paczki" to cios dla prezydenta. Ale jak chciał, tak ma. Bitwę może wygrał, wojnę przegrał – mówią nasi informatorzy. Według portalu Wirtualnemedia.pl, to Paczuskiej – a pośrednio prezydentowi – w spadku po Jacku Kurskim najbardziej mogło zależeć na odziedziczeniu przede wszystkim nadzoru nad Telewizyjną Agencją Informacyjną. – To się nie wydarzy – słyszymy.

Według relacji źródeł WP, współpracownicy Jacka Kurskiego – Jarosław Olechowski (dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej) oraz Paweł Gajewski (wiceszef TAI, zastępca dyrektora TVP ds. korporacyjnych, nadzorujący w TVP programy informacyjne i publicystyczne) pozostaną na swoich stanowiskach.

Informacje WP zostały oficjalnie potwierdzone przez TVP w komunikacie. "10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu" – napisano.

Informacje ujawnione przez WP o ultimatum Dudy postawionym szefowi Rady Mediów Narodowych potwierdziły się w piątek wieczorem – Jacek Kurski został odwołany w głosowaniu przez RMN, a prezydent w zamian za to podpisał ustawę o 2 mld zł na media publiczne. Dzisiaj decyzja Rady Mediów Narodowych weszła w życie (uchwała w tej sprawie dostępna tutaj).

RMN RMN
RMN (RMN, Fot: Sejm)

Do maja na stanowisko prezesa TVP miałby być oddelegowany przewodniczący Rady Nadzorczej TVP, przyjaciel Jacka Kurskiego Maciej Łopiński – podały Wirtualnemedia.pl, a Wirtualna Polska potwierdziła te informacje. Łopiński sprzeciwiał się odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

d6e5rsd

Łopiński w przeszłości był ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz parlamentarzystą PiS.

Wirtualna Polska ujawnia "ultimatum Dudy"

Na początku marca Wirtualna Polska ujawniła i opisała w serii tekstów kulisy sporu między prezydentem, liderem PiS i prezesem TVP. Wojna na szczycie rozgrzała obóz rządzący i całą scenę polityczną.

CZYTAJ TEŻ: NEWS WP: Andrzej Duda stawia ultimatum szefowi Rady Mediów Narodowych

d6e5rsd

CZYTAJ TEŻ: Prezydent chce odwołania prezesa TVP. Jarosław Kaczyński po rozmowie z Jackiem Kurskim. "Lider PiS murem za szefem telewizji"

CZYTAJ TEŻ: Prezydent chce zmiany szefa TVP. Lider PiS staje w obronie prezesa Jacka Kurskiego. Posiedzenie Rady Mediów Narodowych odwołane

Duda – jak ujawniliśmy – domagał się odwołania przez Radę Mediów Narodowych szefa telewizji publicznej Jacka Kurskiego (tym żądaniom sprzeciwiał się prezes PiS). Prezydent postawił ultimatum: albo Kurski odejdzie ze stanowiska, albo ustawa o przyznaniu 1,95 mld zł na media publiczne zostanie zawetowana.

Prezes PiS na "ultimatum Dudy" się nie zgodził. Powiedział mu to wprost podczas nerwowej i krótkiej rozmowy we wtorek – dobę po naszej pierwszej publikacji. Oczekiwania lidera PiS były jasne: Duda ma podpisać ustawę i już. Prezydent na takie stawianie sprawy się nie zgodził. Kaczyński był wściekły. Kurski w końcu został zmuszony do odejścia przez prezydenta i Radę Mediów Narodowych, a Duda w zamian za to podpisał w piątek wieczorem ustawę dofinansowującą media publiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6e5rsd

Podziel się opinią

Share
d6e5rsd
d6e5rsd
Więcej tematów