Wojna między ludźmi Putina. Wyciekły tajne informacje [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Sobota to 437. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin miał wybrać kogo poprzeć w sporze między ministrem obrony Siergiejem Szojgu a szefem grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem. Jak podaje "The Washington Post", rosyjskie ministerstwo obrony chciało zdyskredytować Prigożyna powołując się na amerykańskie dokumenty. Putin miał stanąć po stronie swoich generałów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Minister obrony Ukrainy zdradził, jak wyglądał przebieg lotu na spotkanie z Rosjanami w lutym ubiegłego roku. Ołeksij Reznikow wskazał, że delegacja podróżowała na Białoruś śmigłowcami sił NATO.
- Rosyjska armia wykorzystała podczas walk w Bachmucie bomby lub pociski fosforowe. Amunicję zapalającą żołnierze Władimira Putina wykorzystali też w Nikopolu. Ukraiński sztab pokazał nagrania z drona nad płonącymi dzielnicami Bachmutu.
- Żołnierze Władimira Putina pobili się w samolocie rosyjskich linii lotniczych. Musieli ich rozdzielać inni pasażerowie. Spór między wojskowymi potęgował alkohol, pod którego wpływem wsiedli na pokład maszyny.
- Rosjanie zamknęli kluczową przeprawę. Auta wyjeżdżające z Krymu są zawracane, a mieszkańcy mają problemy, aby wyjechać z półwyspu.
"Gratuluję narodowi ukraińskiemu historycznego wydarzenia!" - napisał Ołeszczuk.
"Tak, zestrzeliliśmy 'niemający sobie równych' pocisk Kinżał!" - oświadczył w sobotę na telegramie dowódca sił powietrznych ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Ołeszczuk; dodał, że hipersoniczny pocisk, o którym Putin mówił, że nie strąci go żaden system obrony przeciwrakietowej, został zestrzelony dzięki amerykańskiemu systemowi Patriot.
Blisko jedna trzecia terytorium Ukrainy (174 tys. km kw.), która znalazła się pod okupacją, musi zostać skrupulatnie przebadana pod kątem min, amunicji i innych materiałów wybuchowych, pozostawionych tam przez rosyjską armię. Ukraina jest obecnie największym zaminowanym terytorium na świecie, przewyższając pod tym względem nawet Afganistan i Syrię - czytamy w komunikacie.
"Maszyny będą wykorzystywane do usuwania min i niewybuchów z terenów rolniczych i obiektów infrastruktury krytycznej na obszarach wyzwolonych w obwodach mikołajowskim, charkowskim i chersońskim" - podało ministerstwo reintegracji.
Takie dostawy przewiduje memorandum o współpracy, podpisane przez ministerstwo i producenta zmechanizowanego sprzętu rozminowującego GCS.
Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) zamierza dostarczyć Ukrainie do końca 2023 roku około 20 maszyn rozminowujących - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
Magazyny miały zapłonąć wskutek pożaru lasu. Ogień zagraża 18 magazynom, w których przechowywany jest proch strzelniczy. We wsi zamieszkałej przez 400 osób przygotowywana jest ewakuacja.
"Podczas wykonywania zadań rozminowania w obwodzie chersońskim nasi saperzy znaleźli się pod ostrzałem. Sześciu naszych specjalistów zostało zabitych. Dwoje kolejnych, w tym jedna kobieta - ratownik medyczny, zostało rannych i hospitalizowanych" - napisano w komunikacie.
Sześciu saperów ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło w sobotę podczas ostrzału przy rozminowywaniu obwodu chersońskiego - podała DSNS na swoim kanale w Telegramie.
Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na Prilepina sankcje za aktywne wspieranie lub realizację działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, a także stabilność i bezpieczeństwo na Ukrainie.
Prilepin, ceniony w pewnych kręgach pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, którego książki ukazały się również w języku polskim, to jednocześnie weteran obydwu wojen czeczeńskich oraz toczącej się od 2014 roku wojny w Donbasie. Ukraińskie media określają go mianem ukrainofoba.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując zdarzenie, oskarżyła USA o zrobienie z Kijowa "komórki terrorystycznej" - informuje BBC.
Do odpowiedzialności za zamach na Prilepina przyznał się ruch partyzancki Atesz, który działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy; rosyjskie władze poinformowały, że ujęły już "podejrzanego", którym jest "30-letni mężczyzna, pochodzący z Ukrainy, karany wcześniej za rozbój w swoim kraju".
Zastrzegające sobie anonimowość źródła twierdzą, że Prilepin wracał do Moskwy z okupowanych ukraińskich terytoriów. Po drodze zatrzymał się na posiłek. Do eksplozji jakoby doszło po tym, gdy pisarz ponownie wyruszył w trasę. Samochód, którym jechał, został rozerwany na pół; zdjęcia wraku opublikował Komitet Śledczy Rosji.
Doniesienia na temat stanu pisarza są sprzeczne. Jego biuro prasowe podało, że odniósł on niegroźne obrażenia, natomiast ukraińskie źródła podają, że jest on ciężko ranny.
W sobotę rano nieopodal Niżnego Nowogrodu w europejskiej części Rosji w wybuchu samochodu ranny został rosyjski nacjonalistyczny pisarz Zachar Prilepin. Jego kierowca zginął na miejscu.
Władze Rosji uznały zamach na jednego z głównych ideologów Kremla, pisarza Zachara Prilepina, za akt terroru; schwytały już nawet "podejrzanego" - informuje rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
Dodała też, że jest pewna, iż Rosja będzie próbowała wykorzystać każdą okazję do destabilizacji Mołdawii, tak jak zawsze to robiła. Z pewnością utrudnia to mołdawskim władzom działania. "Ale Moskwa nie osiągnie swoich celów" - podkreśliła przywódczyni Mołdawii.
"Oni chcą powrotu dawnych czasów, a my tego nie chcemy. Mołdawia przez 30 lat była częścią strefy buforowej; oznaczało to dla nas biedę, korupcję, złe rządy, emigrację (wielu obywateli). Chcemy być częścią demokratycznego świata" - podkreśliła Sandu.
Brytyjski dziennik rozmawiał z mołdawską przywódczynią przy okazji jej wizyty w Wielkiej Brytanii. Sandu przybyła do Londynu na koronację króla Karola III i królowej Camilli.
Prezydent Sandu powiedziała, że jeżeli rosyjskiej armii udałoby się dotrzeć do mołdawskiej granicy, to nie zatrzymałaby się, bowiem celem Putina jest niezmiennie odbudowa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Mołdawia jest bezpieczna tylko dzięki Ukrainie; celem Rosji jest odbudowa Związku Radzieckiego - oświadczyła mołdawska prezydent Maia Sandu w wywiadzie opublikowanym w sobotę przez "Financial Times".
W ocenie większości zachodnich obserwatorów, siły agresora mogą obecnie kontrolować około 70-80 proc. powierzchni Bachmutu. Ukraińskie oddziały bronią się w zachodniej części miasta.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują jego obronę.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski