Bestialski atak. Rosjanie użyli okrutnej broni. Jest zakazana
Rosyjska armia wykorzystała podczas walk w Bachmucie bomb lub pocisków fosforowych i zapalających. Duża część miasta stanęła w ogniu. Ukraiński sztab potwierdził te doniesienia i pokazał nagrania z drona nad płonącymi dzielnicami.
05.05.2023 | aktual.: 06.05.2023 04:39
Rosyjskie wojsko użyło amunicji fosforowej i zapalającej w Bachmucie - podał portal Ukraińska Prawda. Jak wyjaśniono, to informacja przekazana przez wojskowych Kijowa.
Atak Rosjan z użyciem fosforu
Do ataku z amunicją zapalającą z fosforem doszło w piątek wieczorem. "Wróg użył fosforu i amunicji zapalającej w Bachmut, próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi" - głosi komunikat Dowództwa Sił Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Konwencji genewskiej silnie trująca amunicja fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych, lecz w ograniczonych ilościach wyłącznie jako zasłona dymna czy do oświetlania pozycji przeciwnika.
Ukraińcy opublikowali film pokazujący Bachmut po rosyjskim ataku. "Mimo ostatniego ataku ukraińscy żołnierze nadal dzielnie bronią miasta. I w tych warunkach nadal niszczymy wroga" - głosi komunikat sztabu armii Kijowa.
"Bachmut. Fosfor. Tak samo było w Mariupolu. Kiedy nie mogą nic zrobić, zaczyna się fosforyzowanie" - stwierdził doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.
Analityk wojenny Igor Suszko opublikował przybliżoną lokalizację, gdzie Rosjanie mieli zrzucić biały fosfor. Miały stacjonować tam wcześniej jednostki ukraińskie.
Rosjanie użyli amunicji zapalającej również w rejonie miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał Jewgień Jewtuszenko z regionalnego sztabu obrony.
"Wróg oświetla nasz brzeg amunicją zapalającą. Zostańcie w bezpiecznych miejscach. Powtórny ostrzał jest możliwy" - ostrzegł Jewtuszenko w apelu do mieszkańców, zamieszczonym w mediach społecznościowych.
- Rosyjscy najeźdźcy dokładają wszelkich starań, by zająć Bachmut na wschodzie Ukrainy do 9 maja, czyli dnia, w którym w Rosji świętowana jest rocznica zakończenia II wojny światowej; ataki wroga są jednak skutecznie powstrzymywane przez nasze wojska - powiedziała wcześniej w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Krwawe walki od miesięcy
Wojska agresora próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę tej miejscowości.
W ocenie większości zachodnich obserwatorów siły agresora mogą obecnie kontrolować około 70-80 proc. powierzchni Bachmutu. Ukraińskie oddziały bronią się w zachodniej części miasta.
Zobacz także
Źródła: pravda.com.ua, PAP