Nepal: masakra w Pałacu Królewskim
Książę Dipendra, z prawej (AFP)
Król Nepalu Birendra Bir Birkram Shah Dev i królowa Aishwarya oraz sześcioro innych członków rodziny królewskiej zostało zastrzelonych w piątek przez następcę tronu, księcia Dipendrę, w pałacu królewskim Narayanhiti w stolicy Nepalu - Katmandu. Cztery inne postrzelone osoby znalazły się w szpitalu w stanie ciężkim - poinformowała w sobotę rano agencja DPA.
Książę Dipendra próbował popełnić samobójstwo. Wcześniej donoszono o jego śmierci - jednak, jak poinformowało później miejscowe radio, znajduje się obecnie w stanie śpiączki i podłączony jest do aparatury medycznej. Tymczasem rada państwa ogłosiła go już królem Nepalu, zaś brata zamordowanego władcy, księcia Gyanendrę - regentem. Gyanendra ocalał, gdyż w piątek przebywał poza Katmandu.
W Katmandu, pod Pałacem Królewskim, gromadzą się setki osób, które chcą zdobyć więcej informacji na temat całego zajścia. Światowe media donoszą, że ludzie są w szoku. To jest najbardziej tragiczne i szokujące wydarzenie w historii naszego kraju - powiedział wicepremier Ram Chandra Paudel.
Według źródeł nepalskich, książę Dipendra pokłócił się ze swoimi rodzicami w czasie kolacji. Wzburzony wyszedł z sali. Wrócił jednak po kilku minutach i zaczął strzelać z broni automatycznej.
Para królewska chciała przekonać Dipendrę do poślubienia wybranej przez nich kobiety. Książę nie chciał się zgodzić na dyktat rodziców, tym bardziej, że pokochał już inną. To zapewne było przyczyną tej masakry - twierdzą źródła zbliżone do dworu królewskiego.
Inne źródła podają, że para królewska - za namową astrologów - zabroniła 31-letniemu następcy tronu żenić się i mieć dzieci do 35 roku życia. Jeżeli Dipendra nie zastosowałby się do rad astrologów, miało go spotkać jakieś nieszczęście.
Polityczni obserwatorzy dodają, że książę chciał, aby król Birendra abdykował i sam chciał objąć rządy w kraju. Zamierzał zreformować państwo, położyć kres korupcji i łamania prawa. Król jednak odmówił.
Według nepalskich źródeł, pogrzeb pary królewskiej ma odbyć się w sobotę o 16.00 czasu miejscowego.
Nepal jest konstytucyjną monarchią dziedziczną. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, mianowany przez króla i odpowiedzialny przed parlamentem. Birendra panował od 1972 roku. (mag)
Zobacz więcej:
W WP - Encyklopedia - Nepal
Na oficjalnych stronach Nepalu
Na stronach gazety Nepali Times
Na stronach informacyjnych o Nepalu