Nauczycielka plastyki, która została wiceprezesem w PGNiG, na listach PiS do Sejmu
Na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu znalazła się Stanisława Kasprzycka. To nauczycielka plastyki z małopolskiej wsi, która - jak już informowaliśmy w Wirtualnej Polsce - niedawno została wiceprezesem w PGNiG Technologie, państwowej spółce należącej do Grupy Orlen.
To drugie podejście Stanisławy Kasprzyckiej do Sejmu. Także w 2019 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości ubiegała się o mandat poselski.
W kampanii powtarzała, że kieruje się dewizą św. Brata Alberta. - Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Służyć bliźniemu, to według niego przede wszystkim dawać siebie, "być dobrym jak chleb". Staram się podążać za jego przykładem jako człowiek, nauczyciel i dyrektor - pomagać ludziom w potrzebie - mówiła "Gazecie Myślenickiej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na plakatach wyborczych dodawała również hasło: "Najważniejszy jest człowiek, a władza powinna mu służyć!".
Kasprzycka do Sejmu w 2019 roku jednak się nie dostała.
Bogate doświadczenie i umiejętność myślenia strategicznego
Wybór dewizy nie był przypadkowy. Kasprzycka jest nauczycielką plastyki, przez wiele lat uczyła tego przedmiotu w szkole podstawowej w Czechówce pod Myślenicami noszącej imię właśnie św. Brata Alberta. Od 2012 roku była dyrektorką placówki.
Po porażce w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku jej kariera, poza szkołą, nabrała rozpędu. Już 10 kwietnia 2020 roku weszła do rady nadzorczej Energi Obrót, jednego z największych dostawców energii w Polsce.
W radzie przedsiębiorstwa, zlokalizowanego ponad 600 kilometrów od jej miejsca zamieszkania, pracowała do 7 lipca 2021 roku. Jak już opisywaliśmy, po 11 tygodniach od rezygnacji - 24 września 2021 roku - Stanisława Kasprzycka znów weszła do rady nadzorczej Energi Obrót. Spółka nie informowała ani o powodach jej odwołania, ani nie uzasadniła jej powrotu. W 2020 roku w ciągu dziewięciu miesięcy pracy w Enerdze zarobiła 60 tys. zł.
W lutym tego roku Kasprzycka została wiceprezesem PGNiG Technologie. Spółka swoją siedzibę ma w Krośnie i wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PKN ORLEN. Specjalizuje się m.in. w budowie, uruchamianiu i eksploatacji kopalń ropy naftowej. Stanisława Kasprzycka na stronie PGNiG pisze, że jest menedżerem z wieloletnim i bogatym doświadczeniem, ma praktyczną wiedzę z zakresu pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania oraz posiada umiejętności myślenia strategicznego.
Kasprzycka, zanim jeszcze zaangażowała się w pracę w państwowych spółkach, była przewodniczącą Rady Parafialnej w Lipniku, a w 2019 roku zasiadła w radach nadzorczych Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach oraz w tamtejszym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.
Kasprzycka z trzynastką, jedynką rzecznik PiS
Stanisława Kasprzycka w zbliżających się wyborach parlamentarnych wystartuje z okręgu 12 - obejmującym powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski oraz wadowicki. O jej starcie poinformowała w Makowie Podhalańskim premier Beata Szydło.
Kasprzycka znalazła się na 13. pozycji listy PiS. Jedynką jest tam rzecznik partii Jarosława Kaczyńskiego - Rafał Bochenek.
Kasprzycka na listach PKW podaje, że z zawodu jest nauczycielem przedmiotu w szkole podstawowej.
Paweł Figurski, dziennikarz Wirtualnej Polski