RELACJA ZAKOŃCZONA

Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to już 342. dzień wojny w Ukrainie. - Konflikt z Rosją zaczął się od aneksji Krymu w 2014 roku, a gdy Krym powróci do Ukrainy, wojna się zakończy - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w trakcie konferencji prasowej, że w pierwszej fali dostaw armia ukraińska otrzyma od państw Zachodu od 120 do 140 czołgów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]
Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © East News | Vadim Ghirda
Radosław OpasMaciej Zubel

Najważniejsze informacje
  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w trakcie konferencji prasowej, że w pierwszej fali dostaw armia ukraińska otrzyma od państw Zachodu od 120 do 140 czołgów. - Będą to maszyny Leopard 2, Challenger 2 i M1 Abrams, ale mamy też nadzieję na francuskie czołgi Leclerc - oznajmił Kułeba
  • Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją. "To szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent. Przypomnijmy, że chorwacki rząd w pełni popiera jednak politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i regularnie udziela wsparcia armii ukraińskiej.


  • Minister obrony Niemiec nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa. - O ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć - stwierdził Boris Pistorius. Minister ocenił, że rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to "hipotetyczne pytania".
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji Wirtualnej Polski. Jeśli chcesz pozostać na bieżąco kliknij TUTAJ

USA zamierzają kontynuować współpracę z Izraelem i innymi państwami, aby uniemożliwić Iranowi zdobycie broni nuklearnej i dostarczanie dronów Rosji, która używa ich do ataków na terytorium Ukrainy - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken, cytowany przez agencję Ukrinform.


- Jeśli chodzi o Iran, my - Izrael i Stany Zjednoczone - mamy wspólne zobowiązania - oświadczył Blinken na konferencji prasowej. Jak wyjaśnił, ich celem jest m.in. uniemożliwienie Iranowi uzyskanie broni nuklearnej.


Podkreślił, że Rosja zaopatruje Iran w technologię wojskową w zamian za drony - a to "zdecydowanie budzi prawdziwy niepokój w USA i Izraelu".

Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.


Rosjanie "szykują się do ofensywy sił Ukrainy na kierunku zaporoskim. Starają się stworzyć dodatkowe linie obrony (...). Rozpatrują możliwość walk ulicznych jako czynnik powstrzymujący postęp sił zbrojnych Ukrainy" - powiedział Sniehirjow. Wskazał, że obiekty inżynieryjne powstają wewnątrz okupowanych miast - Berdiańska i Melitopola.


Również lojalne wobec Kijowa władze Melitopola informują o umocnieniach w tym rejonie. Mer Iwan Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN, powiedział, że "budowle fortyfikacyjne są już naokoło Melitopola, że strony Berdiańska, Wasyliwki i obwodu chersońskiego".

W niektórych ukraińskich miastach pojawiło się nowe graffiti poświęcone walce z rosyjskim agresorem.

- Polska ma dla Ukrainy szczególne znaczenie. Zełenski kilka miesięcy temu zainicjował specjalną ustawę, dzięki której obywatele polscy zyskali uprzywilejowaną pozycję w kwestii np. nabywania ziem w Ukrainie. To wyraz wdzięczności dla narodu polskiego, nie dla rządu, który wiele zasług usiłuje sobie przypisać - powiedział w programie "Newsroom" WP dr Jakub Karnowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Wolności Gospodarczej.

W mieście Szostka w obwodzie sumskim doszło do wybuchu w jednym z przedsiębiorstw. Wcześniej w budynek uderzyła rakieta. 

Szef parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiedział we wtorek w Paryżu, że decyzja Francji o wsparciu Kijowa systemami obrony powietrznej była impulsem dla innych państw. Występując w Zgromadzeniu Narodowym, zaapelował o przekazanie również samolotów bojowych.

Departament Stanu USA oskarżył we wtorek Rosję o niewywiązywanie się ze zobowiązań w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START ze względu na odmowę inspekcji swojego arsenału jądrowego.


"Odmowa Rosji, by umożliwić działalność inspekcji, uniemożliwia Stanom Zjednoczonym korzystanie ze swoich ważnych praw w ramach traktatu i zagraża możliwości kontroli zbrojeń jądrowych między USA i Rosją" - oznajmiło ministerstwo w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera.


Jednocześnie stwierdzono, że Rosja ma jasną ścieżkę do powrotu do wypełniania postanowień traktatu, jeśli tylko zgodzi się na inspekcje. Według "Wall Street Journal" podobne wnioski znalazły się w raporcie resortu dla Kongresu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wręczyło we wtorek ambasadorowi Węgier w Kijowie protest w związku z "dyskredytującymi" komentarzami węgierskiego premiera Viktora Orbana. Wezwano także Budapeszt do zaprzestania "antyukraińskiej retoryki".


MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami Orbana, który pod koniec zeszłego tygodnia porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją"


"Ambasador Ijdjarto otrzymał ostry protest w związku z ostatnimi dyskredytującymi wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana" - poinformowało w komunikacie MSZ w Kijowie.


"Węgierskiemu dyplomacie oznajmiono, że antyukraińska retoryka, którą od dawna słyszy się od węgierskich przywódców, jest absolutnie nie do przyjęcia i powoduje poważne szkody w stosunkach ukraińsko-węgierskich” - dodała ukraińska dyplomacja.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie Kaczyński vs. Sikorski. W sobotę Wirtualna Polska opisała, że Sejm przyjął przepisy skrojone pod potrzeby prezesa PiS, aby ten nie musiał płacić zasądzonych 700 tys. zł Radosławowi Sikorskiemu. Teraz Jarosław Kaczyński poinformował, że przyjął propozycję byłego szefa MSZ i wpłaci 50 tys. zł na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzięki temu Sikorski odstąpi od dochodzenia roszczeń.

Linia frontu w rejonie Bachmutu nocą.

Szef amerykańskiego rządowego funduszu Development Finance Corporation (DFC), Scott Nathan, zapowiedział zainwestowanie 250 mln dol. w małe ukraińskie firmy i zmobilizować 1 mld dol. prywatnych kapitałów, by wesprzeć gospodarkę Ukrainy - poinformował we wtorek portal Kyiv Independent.

Ukraiński żołnierz po prawie ośmiu miesiącach pobytu na froncie w końcu mógł zobaczyć się z żoną. W sieci opublikowano przejmujące nagranie. 

W mieście Hulajpole w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy pocisk wystrzelony przez Rosjan poważnie uszkodził synagogę z 1909 roku - poinformował we wtorek portal Jewishnews.com.ua.

Sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna. Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę - mówił europoseł Witold Waszczykowski (PiS) podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) w PE. 


"Tak długo, jak rosyjskie wojska będą na Ukrainie, będzie trwał konflikt" - wskazywał b. szef NATO Anders Fogh Rasmussen.

Kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, nawet pod neutralną flagą - powiedział we wtorek w Rydze łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs.


Rinkeviczs w Rydze rozmawiał z szefami dyplomacji Polski Zbigniewem Rauem, Litwy Gabrieliusem Landsbergisem i Estonii Urmasem Reinsalu. Ministrowie podpisali deklarację dotyczącą rozwoju współpracy na rzecz wzmocnienia zbiorowego odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego w regionie.

Do zbrodniczych praktyk, które Rosja stosuje podczas agresji na Ukrainie, dochodzi minowanie zajętych terenów i pozostawianie wybuchowych pułapek - poinformował na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim uległy spowolnieniu, ale armia stara się zniszczyć logistykę Rosjan w tym rejonie.


- Działania bojowe nie zawsze są działaniami ofensywnymi. Pracujemy nad wyczerpaniem wroga. Wojska przejdą do zdecydowanych działań, gdy warunki będą sprzyjające - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. - Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział prezydent RP.

"Przedstawiciele niektórych państw Unii Europejskiej uważają, że Ukrainie nie należy dawać broni, ponieważ wojna rozszerzy się na Europę. Jednak po pierwsze wojna jest już w centrum Europy i Rosja zabija ludzi w najbardziej antyludzki sposób. Po drugie jeśli Ukraina nie dostanie broni, wojna rozprzestrzeni się na UE, ponieważ Federacja Rosyjska nie zatrzyma ekspansji" - pisze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Źródło: Ukraińska Prawda, CNN, Reuters, Ukrinform, PAP, TASS, RIA Nowosti