"Najwyższe zaniepokojenie działaniami obozu rządzącego". Schetyna pokazał list b. ministrów
Byli ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej biją na alarm. Grzegorz Schetyna opublikował list, w którym wyrażono "najwyższe zaniepokojenie działaniami obozu rządzącego". Według nich zmierzają one do osłabienia więzi sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi.
List został opublikowany na profilu Grzegorza Schetyny w mediach społecznościowych.
"Jako ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej służący w przeszłości Rzeczypospolitej Polskiej i w poczuciu szczególnej odpowiedzialności za Jej bezpieczeństwo wyrażamy najwyższe zaniepokojenie działaniami obozu rządzącego, które zmierzają do osłabienia więzi sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi" - czytamy w dokumencie.
List został podpisany przez: Bronisława Komorowskiego, Bogdana Klicha, Andrzeja Olechowskiego, Janusz Onyszkiewicza, Dariusza Rosati, Tomasza Siemoniaka, Radosława Sikorskiego.
Sygnatariusze "wzywają obecny rząd do zaprzestania wrogich działań wobec amerykańskich inwestorów i respektowania podstawowych wartości podzielanych przez przyjazne Polsce państwa Zachodu - demokracji, praworządności i wolności słowa".
"Lex TVN". Co dalej z projektem PiS?
W polskim parlamencie trwają prace nad poselskim projektem ustawy dot. radiofonii i telewizji. Pod koniec lipca nowelizacją zajęła się sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
Chodzi o projekt autorstwa PiS nazywany potocznie "lex TVN". Proponowane przepisy uniemożliwiają inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadanie więcej niż 49 proc. udziałów w działających w Polsce spółkach medialnych. Pojawiły się głosy, że ustawa jest wymierzona bezpośrednio w TVN, która wciąż czeka na decyzję ws. przedłużenia koncesji, która wygasa 26 września.
Przypomnijmy: w EOG znajdują się wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Z kolei właścicielem Grupy TVN jest amerykański koncern Discovery.
Tymczasem członkowie amerykańskiego Senatu opublikowali w środę list otwarty. Mowa m.in. o uderzaniu w wolności demokratyczne i "krokach, które Polska podejmuje jako członek NATO, sprzecznych ze wspólnymi wartościami USA".