"Najwybitniejszy minister". W Jarocinie stanął pomnik ministra Szyszki
W Jarocinie odsłonięto pomnik byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki. - To jest człowiek, który najwięcej zrobił dla ochrony środowiska w Polsce po II wojnie światowej - przekonywał burmistrz miasta Adam Pawlicki.
27.06.2022 | aktual.: 27.06.2022 17:15
2,5-metrowy pomnik prof. Jan Szyszki stanął w Parku Szubianki w Jarocinie. Pomnik był gotowy już od ponad roku, jednak dotychczas nie udało się znaleźć miejsca, w którym mógłby stanąć.
Inicjatorem powstania pomnika Jana Szyszki jest Fundacja "Dla Niepodległej", kierowana przez trzech nadleśniczych z Małopolski - Tomasza Romanowskiego, Tomasza Bartko i Mariusza Sumę. Jej założycielem jest z kolei były już szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski, który chciał, by fundacja wybudowała m.in. kaplicę w środku Puszczy Niepołomickiej.
Zobacz także
Przykład inwestycji w środowisko
Ostatecznie w poniedziałek pomnik stanął w Jarocinie. Sporą rolę odegrał w tym burmistrz miasta Adam Pawlicki, który stwierdził, że miasto jest najlepszym przykładem inwestowania w ochronę środowiska, czyli jest również odpowiednim miejscem dla upamiętnienia byłego ministra.
Burmistrz Adam Pawlicki powiedział, że wielkopolski Jarocin jest najlepszym przykładem inwestowania w ochronę środowiska, więc jest najbardziej odpowiednim miejscem dla upamiętnienia zmarłego w 2019 r. prof. Szyszki. - W takim miasteczku jak Jarocin, w działania proekologiczne, gospodarkę wodno-ściekową i śmieciową, w ciągu minionych 20 lat, zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych - podkreślił burmistrz.
Dodał, że gospodarka odpadowa w mieście jest obecnie na najwyższym poziomie w Europie. - Poziom odzysku fosforu przy oczyszczaniu ścieków mamy taki, jaki będzie wymagany w UE w 2035 r. i to przy najniższych cenach w Wielkopolsce. W tej chwili inni mogą się od nas uczyć, jak należy dbać o środowisko - wskazał Pawlicki.
Źródło: Wiadomości WP, interia.pl
Czytaj też: