Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Poparcie dla PiS rośnie, dla Platformy spada

PiS na pierwszym miejscu, PO na drugim. Z tym, że Prawu i Sprawiedliwości poparcie rośnie, zaś Platformie znacznie spada. Oprócz PiS i PO w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy inne partie. Zdaniem eksperta protesty na ulicach wielu polskich miast w obronie systemu sądownictwa ostatecznie nie zaszkodziły partii rządzącej.
Share
Protest przed Sejmem. Zdaniem eksperta sprawa ustaw dotyczących sądownictwa ostatecznie nie zaszkodziła PiS
Protest przed Sejmem. Zdaniem eksperta sprawa ustaw dotyczących sądownictwa ostatecznie nie zaszkodziła PiSŹródło: WP.PL, Fot: Karol Lewandowski
d4bg1v7

Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na zdecydowanie największe poparcie mogłoby liczyć PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby 36,4 proc. poparcia, o 4,1 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu z lipca. Z kolei partia Grzegorza Schetyny zanotowała w porównaniu do poprzedniego sondażu spadek o 1 pkt. proc. Swój głos na Platformę oddałoby 19,6 proc. ankietowanych.

Oprócz tych dwóch najsilniejszych partii w Sejmie znalazły by się jeszcze Nowoczesna z poparciem 10,9 proc., Kukiz'15 (8.0 proc.) i PSL (5,4 proc.). Z tych trzech graczy stracił tylko Kukiz'15 - w porównaniu do lipca - 3,9 pkt. proc. Poparcie dla Nowoczesnej i PSL pozostało bez zmian.

Rozkład sił w Sejmie wyglądałby tak: najwięcej miejsc - 239 - przypadłoby PiS-owi. Platforma mogłaby liczyć na wprowadzenie 129 posłów. Nowoczesna zdobyłaby 72 mandaty, Kukiz'15 - 52 mandaty, PSL - 35. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

d4bg1v7

Badano też poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem, ugrupowania Wolność i Prawicy Rzeczpospolitej. Wszystkie te siły nie znalazłyby reprezentacji w parlamencie.

Frekwencja? W najbliższą niedzielę do urn zdecydowanie poszłoby 48,3 proc. ankietowanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało kolejne 11,4 proc. respondentów. "Raczej nie" poszłoby do wyborów 2,1 proc. badanych, a "zdecydowanie nie" - 18,5. 2,1 proc. nie potrafiło określić się w tej sprawie.

Michał Kowalczyk z IBRiS, który dla Onetu komentuje wyniki sondażu zwraca uwagę, że spór o sądownictwo nieco ostygł, a politycy udali się na wakacje. Widać też - zdaniem Kowalczyka - że demonstracje w obronie sądownictwa ostatecznie nie zaszkodziły politykom rządzącej partii.

Źródło: Onet.pl

Zobacz także: Najnowszy sondaż wyborczy dla Wirtualnej Polski

d4bg1v7

Podziel się opinią

Share
d4bg1v7
d4bg1v7
Więcej tematów