Kaczyński i PiS w tarapatach. Nowy sondaż WP
Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska nie mają powodów do radości - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Oba ugrupowania utrzymały pozycje, ale zanotowały lekkie spadki. Inaczej jest w przypadku Szymona Hołowni. Jego Polska 2050 zajęła trzecie miejsce na podium i odnotowała wzrost poparcia.
Gdyby wybory odbywały się w ostatnią niedzielę sierpnia, to ze zwycięstwa cieszyliby się politycy Prawa i Sprawiedliwości - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Chęć zagłosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 31,6 proc. uczestników naszego badania. Warto zaznaczyć, że to spadek o 1,6 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z przełomu lipca i sierpnia. Wówczas na PiS chciało głosować 33,2 proc. (dla porównania w połowie lipca było to 34,2 proc.).
Nowy sondaż. Platforma też nieznacznie traci
Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 25,9 proc. ankietowanych. Tu również widać spadek w stosunku do sondażu sprzed kilku tygodni. Wówczas na ugrupowanie Donalda Tuska wskazało 27,1 proc. Spadek w przypadku PO wynosi więc 1,2 pkt. proc.
Trzecie miejsce w badaniu United Surveys dla WP zajęła Polska 2050 Szymona Hołownia z 14 proc. wskazań. To wzrost o 2,6 pkt. proc. w zestawieniu z naszym sondażem z ostatnich dni lipca (wówczas 11,4 proc. głosów).
Lewica zyskała, dalej walka wokół progu wyborczego
Czwartą pozycję utrzymała Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Partia Razem) z wynikiem 9,5 proc. i wzrostem o 1 pkt. proc. w porównaniu z wynikami poprzedniego badania (8,5 proc. na początku drugiego miesiąca wakacji).
Na piątym miejscu znalazła się Konfederacja z 5,1 proc. głosów ankietowanych. To tuż nad progiem wyborczym i o 0,5 pkt. proc. więcej niż cztery tygodnie temu (4,6 proc. głosów).
Konfederaci wymienili się pozycjami z ludowcami. PSL-Koalicja Polska w badaniu dla WP zebrały 4,8 proc. głosów. Na koniec lipca było to 6,6 proc., co oznacza spadek notowań o 1,8 pkt. proc.
Odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć" wybrało 9,1 proc. respondentów.
Jaka frekwencja?
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, to do lokali udałoby się 52,9 proc. ankietowanych (przy czym 44,7 proc. "zdecydowanie tak," a 8,2 proc. "raczej tak").
Zdecydowanie w głosowaniu nie wzięłoby udziału 27,4 proc. ankietowanych, a 16,6 proc. raczej nie wrzuciłoby kartki do wyborczej urny. To łącznie 44 proc.
Pozostali - 3,1 proc. - byli niezdecydowani.
Badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 27-28 sierpnia metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1 tys. Polaków.