Najnowszy sondaż dla WP. PiS w tarapatach, opozycja rośnie w siłę
W porównaniu do ubiegłego tygodnia PiS traci aż 13 mandatów - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Objazd polityków partii rządzącej po Polsce nie przekłada się na nowe głosy, zyskuje za to opozycja - Koalicja Obywatelska rośnie w siłę w kolejnym z rzędu badaniu.
02.08.2022 07:26
Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ubiegłą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 33,2 procent wyborców. To o jeden punkt procentowy mniej niż w badaniu dla Wirtualnej Polski wykonanym tydzień temu (22-23 lipca).
Najnowsze wyniki wskazują też na to, że rozpoczęty w czerwcu objazd Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS po kraju nie przyniósł partii wzrostu poparcia. Wynik ugrupowania jest bliski temu, jakie PiS zanotowało w badaniu wykonanym na początku lipca (33,1 proc.) i nieco niższy niż poparcie z połowy czerwca (34,2 proc.)
Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się Koalicja Obywatelska, jednak z lepszym wynikiem niż tydzień wcześniej. W poprzednim sondażu chęć oddania głosu na KO deklarowało 25,9 proc. badanych, a obecnie jest to 27,1 proc. Przypomnijmy, że w badaniu przeprowadzonym na początku lipca poparcie dla partii wyniosło 24,7 proc., więc widać trend wzrostowy.
Zmiana na podium. Hołownia wyprzedza Lewicę
Na podium znalazła się też Polska 2050 - i jest to zmiana w stosunku do poprzedniego badania wykonanego na zlecenie WP. Ugrupowanie Szymona Hołowni w najnowszym sondażu cieszy się poparciem 11,4 proc. badanych, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe.
Na czwartą lokatę spadła Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Partia Razem), na którą zagłosowałoby 8,5 proc. badanych. To spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem (wówczas Lewica zajęła trzecie miejsce z poparciem 9,8 proc.) oraz w stosunku do sondażu z początku lipca (wtedy na tę partię chciało głosować 9,4 proc. badanych).
Konfederacja jednak w Sejmie?
Nieznacznie lepszy wynik, niż w ubiegłym tygodniu osiągnęło natomiast PSL - Koalicja Polska. Zagłosowałoby na nią 6,6 proc. ankietowanych (wzrost o 0,3 punktu procentowego). Niewielki wzrost zanotowała także Konfederacja, którą poparło 4,6 proc. badanych. Jest to więcejniż w ostatnim badaniu (wtedy chęć oddania głosu na ugrupowanie deklarowało, 4 proc. uczestników sondażu), ale mniej niż na początku lipca (6,3 proc.).
8,6 proc. badanych nie było w stanie określić, na kogo oddałoby swój głos, gdyby wybory odbyły się w ten weekend.
- I to właśnie odsetek niezdecydowanych wpłynął na to, jak wyglądałby podział mandatów w Sejmie - po rozdzieleniu tych głosów Konfederacja jednak przekroczyłaby próg wyborczy, wyjaśnia prof. Jarosław Flis.
Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyliczył dla Wirtualnej Polski, jak wyniki sondażu przełożyłyby się na mandaty. I tak: PiS miałoby ich 191 (-13 mandatów względem ubiegłego tygodnia), KO: 152 (+3 mandaty), Polska 2050: 52 (+11), Lewica: 34 (-10), PSL: 22 (+1), Konfederacja: 9 (+9).
Ponad połowa Polaków nie chce głosować
Gdyby wybory odbyły się w ubiegłą niedzielę, ponad połowa Polaków nie wzięłaby w nich udziału. "Zdecydowany" udział deklaruje 29,1 proc. uczestników najnowszego sondażu, a 19,7 proc. ocenia, że "raczej" pojawiłoby się w lokalu wyborczym.
Przeciwnego zdania jest 28,1 proc. badanych, którzy są przekonani, że nie oddaliby swojego głosu na żadne ugrupowanie. 22 proc. ankietowanych sądzi natomiast, że "raczej" nie wzięłoby udziału w wyborach. Niezdecydowani w tej kwestii to zaledwie jeden procent uczestników sondażu dla WP.
Najnowsze badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 29-31 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.