Trwa ładowanie...

Nagła ewakuacja do Polski. Ambasada USA opuszcza Ukrainę

Personel ambasady USA na Ukrainie został ewakuowany ze Lwowa do Polski - wynika z medialnych doniesień. Powodem mają być obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Nagła ewakuacja do Polski. Ambasada USA opuszcza Ukrainę Nagła ewakuacja do Polski. Ambasada USA opuszcza Ukrainę Źródło: East News, fot: ARIS MESSINIS
d1t32qr

O sprawie informuje Jennifer Jacobs z amerykańskiego Bloomberga. Jak zaznacza, jeśli nie dojdzie do "rosyjskiej inwazji", personel USA wróci na Ukrainę. Może to nastąpić nawet we wtorek.

Ambasada USA w Kijowie już wcześniej została przeniesiona ze stolicy do Lwowa. Stało się tak po doniesieniach o agresywnych działaniach Rosji, które mogą objąć również Kijów - tak twierdzi amerykańska administracja.

d1t32qr

Stało się. Putin podjął decyzję ws. separatystycznych republik

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Ogłosił to podczas telewizyjnego orędzia do narodu.

Do tego dąży Putin? Ekspertka o intencjach prezydenta Rosji

- Ukraina to dla nas nie tylko sąsiedni kraj. To integralna część naszej własnej historii, kultury, przestrzeni duchowej. To nasi towarzysze, krewni, w tym nie tylko koledzy, przyjaciele, byli koledzy, ale także krewni, osoby związane z nami więzami krwi, więzami rodzinnymi - mówił Putin w ponad 40-minutowym, dość kuriozalnym, wystąpieniu.

Tego samego dnia rosyjski przywódca wydał rozkaz wkroczenia do republik Donieckiej i Ługańskiej pod pretekstem "zapewnienia utrzymania pokoju".

d1t32qr

Biały Dom zapowiada wprowadzenie sankcji, które mają dotyczyć "nowych inwestycji, handlu i finansowania przez obywateli USA z, do i w tzw. DRL i ŁRL regionów Ukrainy", a także potencjalnie osób działających na tych obszarach.

Przeczytaj też:

d1t32qr

Źródło: Bloomberg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1t32qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1t32qr
Więcej tematów