Trwa ładowanie...

Takim autem nie wjedziesz. Wielki zakaz w Warszawie od lipca

Od 1 lipca tego roku w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, poinformował PAP, że do tej pory wpłynęło około 1,5 tysiąca wniosków o wyłączenie, czyli o możliwość poruszania się po strefie pojazdami, które nie spełniają określonych wymogów.

Nadchodzi Strefa Czystego Transportu. 1,5 tysiąca wniosków o wyłączenieNadchodzi Strefa Czystego Transportu. 1,5 tysiąca wniosków o wyłączenieŹródło: Getty Images, Pixabay
d4ew10w
d4ew10w

Zgodnie z nowymi przepisami, zakaz wjazdu do strefy będzie dotyczył samochodów benzynowych, które zostały wyprodukowane przed rokiem 1997, oraz pojazdów z silnikiem diesla starszych niż z 2005 roku.

Dyrektor ZDM, Łukasz Puchalski, wyjaśnił, że "to nie więcej niż 3 procent aut w Warszawie. Połowa z tych aut to auta mieszkańców, którzy mogą otrzymać wyłączenia". Dodał, że około połowa z tych 3 procent to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń od zasad przewidzianych ustawowo lub ustanowionych przez Radę Warszawy.

Wyłączenie ze Strefy Czystego Transportu

Jeżeli pojazd nie spełnia tych wymogów, można starać się o wyłączenie. Aby to zrobić, osoby fizyczne, czyli mieszkańcy, muszą spełnić pewne wymogi. Muszą mieszkać i rozliczać podatki w Warszawie, być seniorami, posiadać europejską kartę parkingową, otrzymać wyłączenie dla pojazdu specjalnego lub historycznego. O wyłączenie mogą również starać się firmy, które mają siedzibę bądź rozliczają podatki w Warszawie, posiadają kartę europejską, lub mają samochód specjalny albo historyczny.

Osoby, które mieszkają w Warszawie i płacą tam podatki, będą zwolnione ze spełniania wymagań strefy w dwóch pierwszych etapach jej wprowadzania. Reguły SCT zaczną obowiązywać je dopiero od stycznia 2028 roku. Wówczas nie będą mogły poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 14 latpojazdem benzynowym starszym niż 23 lata.

d4ew10w

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawybory prezydenckie w PO? "Szczęśliwa jest partia, która ma tak dobrych kandydatów"

Jest jednak wyjątek dla osób, które przed 1 stycznia 2024 roku były właścicielami swoich pojazdów. Dodatkowo wprowadzony zostanie wyjątek dla seniorów (osób, które do końca 2023 roku ukończyły 70 lat), pod warunkiem że przed 1 stycznia 2024 roku były właścicielami swoich pojazdów.

Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki. Dotyczą one wyłączeń ustawowych: dla służb, pojazdów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, czy też np. dla autobusów szkolnych. Po strefie poruszać się mogą również pojazdy zabytkowe i historyczne, a także specjalne - jak karawan, czy pomoc drogowa. Gmina ma prawo zezwolić na okazjonalny wjazd do strefy - do wykorzystania przez 4 dni w roku. Wnioski można składać przez internet. Po spełnieniu wymagań dostaje się wirtualne wyłączenie i potwierdzenie posiadania uprawnienia do wjazdu do SCT.

d4ew10w

Puchalski podkreślił, że miasto zgłaszało, iż nalepka jest zbędna. Wysłało też pisma, by zmodyfikować ustawę i rozporządzenie. "Te nalepki nikomu do niczego nie są potrzebne. Mamy możliwość weryfikacji uprawnienia przez kontakt z Centralną Ewidencją Pojazdów i bazę, którą sami wygenerujemy" - dodał dyrektor ZDM.

Zaznaczył, że o ile konieczność posiadania nalepki jest zapisana w ustawie, to za jej brak, nie ma mandatu. "Wykroczeniem, karanym mandatem w wysokości 500 zł, jest wjazd do SCT bez uprawnień" - zaznaczył.

d4ew10w

Gdzie będzie strefa?

W ciągu najbliższych dwóch tygodni na wjazdach na teren SCT zostanie rozstawionych kilkadziesiąt znaków informujących o wjeździe do strefy. Na razie będą zasłonięte i zaczną obowiązywać od 1 lipca. "Dodatkowo, poza wymogiem ustawowym, w lipcu będziemy dokładać oznakowanie informacyjne zapowiadające wjazd do SCT" - dodał Puchalski. Przypomniał, że obszar SCT to 7 proc. powierzchni miasta.

Drogowcy testowali już urządzenie, które chcą udostępnić Straży Miejskiej do końca roku. "Zarówno Policja jak i Straż Miejska mają prawo zatrzymać pojazd do kontroli. Natomiast my testowaliśmy system kontroli na bazie kamer, który działa na zasadzie preselekcji. Wyłapuje pojazd, który nie spełnia norm, a następnie patrol ustawiony 200 metrów dalej zatrzymuje go do kontroli, będąc pewnym, że nie spełnia on norm" - powiedział Puchalski.

Miasto uruchomiło specjalny punkt informacyjny przy ul. Chmielnej 124 (wejście od strony ul. Żelaznej) działający w dni robocze w godzinach 8-20. Można również kontaktować się przez miejski numer 19115.

d4ew10w

Granice strefy będą pokrywały się z głównymi drogami i liniami kolejowymi. Wyznaczą je: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, Trasa Łazienkowska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż do al. Prymasa Tysiąclecia. Ulice stanowiące granice nie będą objęte strefą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ew10w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ew10w
Więcej tematów