Do Polski nadciąga cyklon Axel. Synoptycy alarmują
W nadchodzących dniach możemy spodziewać się prawdziwego rollercoastera pogodowego - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy alarmują, że do Polski zbliża się cyklon Axel, który przyniesie wichury, ulewy i opady śniegu.
04.01.2023 | aktual.: 04.01.2023 16:59
W nocy ze środy na czwartek miejscami wystąpią opady deszczu, w obszarach podgórskich i na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem, a lokalnie także mokrego śniegu. Suma opadów deszczu w północnej połowie kraju wyniesie do 15-20 mm.
Temperatura minimalna od 1 st. C na północnym wschodzie, około 6 st. C w centrum, do 8 st. C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, w Sudetach do 140 km/h, powodujące okresami zawieje i zamiecie śnieżne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IMGW ostrzega. Nadchodzi cyklon Axel
Jeszcze większe zawirowania pogodowe nadejdą do Polski w kolejnych dniach. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "czeka nas prawdziwy rollercoaster".
"Od zachodu nad Polskę nasuwa się niż Axel, który w nocy ze środy na czwartek i w czwartek przyniesie przejściowe ocieplenie, pochmurną pogodę i spore opady deszczu. Wraz z wędrującym niżem zwiększy się różnica ciśnienia i będzie mocno wiało, w porywach nawet do 80 km/h" - przekazali eksperci.
Gwałtowny zjazd temperatury
Później temperatura w Polsce spadnie poniżej zera.
"Za frontem chłodnym napłynie mroźne powietrze, co będzie skutkowało znacznymi spadami temperatury - nawet do -9 st. C na Suwalszczyźnie i opadami śniegu i deszczu ze śniegiem w wielu rejonach północnej i wschodniej Polski. Istnieje również ryzyko oblodzenia dróg i chodników" - alarmuje IMGW.
Mróz utrzyma się również w piątek, ale przede wszystkim na wschodzie kraju. W pozostałych częściach Polski pojawi się więcej przejaśnień, a od zachodu będzie nasuwał się kolejny niż "Benito" z aktywnym frontem ciepłym.
Źródło: IMGW