Mycie samochodu przed domem. Uwaga na wysokie mandaty
Wraz z nadejściem coraz cieplejszych dni, wielu kierowców postanawia zadbać o pojazdy. Warto jednak pamiętać, by wybrać do tego odpowiednie miejsce - nie zawsze może być nim własna posesja. Kiedy mycie samochodu przed domem może zakończyć się mandatem? Prawo wskazuje jasno.
Regularne pozbywanie się zanieczyszczeń z karoserii wpływa zarówno na estetykę pojazdu, jak i stan lakieru. Warto jednak pamiętać, że nawet tak podstawowa czynność, jak mycie samochodu, może zakończyć się otrzymaniem mandatu, jeżeli nie zostanie przeprowadzona w odpowiednim miejscu.
Mycie samochodu na posesji. Mandat dla osób, które nie stosują się do przepisów
Polskie prawo zakazuje mycia pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Osoby, które nie będą respektowały przepisów, mogą zostać ukarane mandatem. W zapisach istnieje jednak jeden wyjątek, który zezwala na mycie samochodu przed domem oraz na prywatnej posesji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazują przepisy, czynność ta jest dozwolona w przypadku, gdy wybrane miejsce posiada szczelne podłoże lub zostało wyposażone w odpływ podłączony do systemu kanalizacyjnego bądź innego, np. w zbiornik gromadzący nieczystości.
Dlaczego nie można myć auta przed domem i na prywatnej posesji?
Przepisy, zakazujące mycia samochodu na posesjach prywatnych i innych miejscach do tego nieprzeznaczonych, ustalają samorządy gminne. Poszczególne zapisy są uchwalane na podstawie art. 4. Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Większość z nich wskazuje, że zakazane jest odprowadzanie ścieków, powstałych podczas mycia pojazdów bezpośrednio do ziemi, bądź wód.
Warto pamiętać, że środki, zawarte w kosmetykach samochodowych działają destrukcyjnie zarówno na florę, jak i organizmy. Nawet w przypadku zastosowania biodegradowalnych środków, do gleby mogą dostać się resztki płynów eksploatacyjnych, które są wysoko szkodliwe dla ekosystemu.
Mandat za mycie samochodu na posesji. Ile wynosi?
Osoby, które zostaną przyłapane na łamaniu przepisów, mogą zostać ukarane mandatem, zgodnym z Kodeksem wykroczeń. Jak wskazuje artykuł 145. par. 1 wspomnianego aktu prawnego, "kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy, lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych". Kara ta może sięgnąć jednak nawet 30 tysięcy złotych, w przypadku, gdy wobec właściciela samochodu zostanie wszczęte postępowanie sądowe.
Zobacz również: Kiedy zmienić opony na letnie? Decyduje jeden czynnik