ŚwiatMuzea zwrócą rdzennym ludom szczątki przodków

Muzea zwrócą rdzennym ludom szczątki przodków

Brytyjski rząd poinformował o wdrożeniu przepisów pozwalających muzeom narodowym na zwrot przechowywanych przez nie w charakterze naukowych eksponatów ludzkich szczątków rdzennym ludom Australii, Nowej Zelandii i Ameryki, które upominały się o oddanie im kości ich przodków.

Odpowiednie artykuły ustawy o ludzkiej tkance (Human Tissue Act) pozwalają słynnemu Muzeum Brytyjskiemu i innym ośmiu narodowym kolekcjom na zwrot szczątków, "które zasadnie uważa się za młodsze niż tysiącletnie".

Minister kultury David Lammy powiedział, że zmiana przepisów jest "odpowiedzią na roszczenia rdzennych ludów, zwłaszcza z Australii, upominających się o zwrot szczątków swych przodków".

Od ponad 20 lat australijscy aborygeni apelowali do rządów Wielkiej Brytanii i Australii o pomoc w sprowadzeniu szczątków aborygeńskich przodków do ojczyzny. Z podobnymi apelami występowały plemiona Ameryki Północnej i Nowej Zelandii.

Ugrupowania aborygenów oceniają, że w zagranicznych muzeach i naukowych instytutach znajduje się ponad osiem tysięcy zestawów aborygeńskich szczątków, z których większość, traktując je jako osobliwości i naukowe eksponaty, wywieziono z Australii w XIX wieku. Część z nich została już sprowadzona z powrotem z różnych krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych i Szwecji.

Dotychczas większość muzeów brytyjskich pozytywnie reagowała na zgłaszane przez aborygenów prośby, ale Muzeum Brytyjskie i Muzeum Historii Naturalnej oraz inne duże instytucje narodowe, które utworzono na mocy ustaw parlamentarnych, nie miały prawa pozbywać się obiektów wchodzących w skład ich kolekcji.

Rząd brytyjski poinformował także, że przygotował nowe wytyczne, które pomogą muzeom zadecydować, co zrobić z ludzkimi szczątkami znajdującymi się w ich zbiorach.

Kolekcja Działu Afryki, Oceanii i Ameryk w Muzeum Brytyjskim, obejmująca kulturę rdzennych ludów całego świata, liczy około 350 tysięcy obiektów. Większość z nich stała się własnością muzeum w XIX wieku, kiedy rozkwitało zainteresowanie etnografią i antropologią.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)