Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć? To już inwazja
Wywilżny karłowate, nazywane muszkami owocówkami lub octówkami, to niewielkie owady, które bardzo często są kojarzone z wiosną oraz latem. W tym okresie przypada bowiem sezon na wiele owoców i warzyw, które są trzymane poza lodówką, stając się siedliskiem dla niechcianych gości. Jak pozbyć się owocówek z kuchni? Tych zasad warto przestrzegać.
13.07.2023 | aktual.: 13.07.2023 15:28
Muszki owocówki w domowych przestrzeniach pojawiają się szybko. Ich obecność doskwiera zwłaszcza wiosną oraz latem, kiedy panują najkorzystniejsze warunki do ich życia i rozmnażania. W tym czasie przypada także sezon na wiele świeżych owoców i warzyw, które fermentując, stają się pożywieniem i środowiskiem dla octówek.
Sposób na muszki owocówki. Do tych zasad warto się stosować
Wywilżny karłowate, czyli owocówki, dostają się do domów nie tylko przez okna oraz drzwi. Mogą także zostać przyniesione do pomieszczeń na zakupionych owocach i warzywach. Z tego względu walka z nimi często bywa trudna i długa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się muszek owocówek? Pamiętając, że są to owady, których środowisko stanowią wilgotne oraz fermentujące produkty, jeszcze przed ich namnożeniem warto pamiętać o podstawowych zasadach prewencji. Należą do nich:
- regularne dbanie o czystość kuchni oraz innych pomieszczeń, np. spiżarni
- regularne wyrzucanie nieczystości - śmietniki w krótkim czasie mogą stać się siedliskiem muszek owocówek
- wyrzucanie przejrzałych lub nadgniłych owoców, warzyw oraz innych produktów
- mycie owoców i warzyw przyniesionych do domu.
Warto również pamiętać o tym, by nie zostawiać jedzenia poza lodówką. Muszki owocówki przyciąga także zapach wina, octu i piwa - czyli produktów wytworzonych przez proces fermentacji. By zapobiec namnożeniu się owocówek, warto pamiętać o odpowiednim przechowywaniu jedzenia.
Sposoby na muszki owocówki. Naturalne i tanie
Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na pozbycie się muszek owocówek z kuchni i innych domowych pomieszczeń. Jednym z najpopularniejszych - a przy tym tanich - jest stworzenie roztworu składającego się z wody, octu jabłkowego oraz płynu do naczyń. Ciecz tę po wymieszaniu należy ustawić w miejscu, w którym występują owocówki.
Kolejny sposób zakłada użycie samego octu jabłkowego. Ten należy wlać do naczynia, które następnie trzeba przykryć folią spożywczą, na której wykonuje się kilka otworów. Octówki zwabione zapachem nie będą w stanie wydostać się z tak przygotowanej pułapki.
Poza naturalnymi sposobami na muszki owocówki można także skorzystać ze specjalnych pułapek na owady. Te są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.
Zobacz też:
Zobacz także