Trwa ładowanie...

MSWiA ostrzega ws. ekstremizmu w Polsce

Nielegalny napływ imigrantów może prowadzić do wzrostu skrajnych postaw - piszą autorzy raportu MSWiA na temat bezpieczeństwa w 2015 roku. Resort podkreśla, że aktywność środowisk ekstremistycznych w Polsce do tej pory była "stosunkowo niska" i miała charakter głównie chuligański.

Share
MSWiA ostrzega ws. ekstremizmu w Polsce
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
dz4ahk9

Eksperci MSWiA zauważają, że na wzrost postaw ekstremistycznych może wpłynąć również debata polityczna dotycząca zaangażowania krajów członkowskich w przyjmowanie uchodźców, którzy nielegalnie przekraczają granice UE. "Może być to skrajną formą odpowiedzi na zamachy terrorystyczne w Europie popełnione na tle religijnym" - głosi raport.

Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" uważa, że "to tylko częściowa prawda". - Mam wrażenie, że nie sam kryzys humanitarny, z którym przywódcy różnych państw, jak i UE, nie bardzo wiedzą, jak sobie poradzić, ale sposób przekazywania informacji o tych wydarzeniach przez media, a także sposób ich wykorzystania i manipulowania nimi przez polityków to jest coś, co w ogromnej mierze przyczynia się do nasilenia postaw radykalnych, postaw nienawistnych - dodaje Tatar w rozmowie z PAP.

dz4ahk9

Rekrutacja wśród pseudokibiców

"Należy zwrócić uwagę na zjawisko przenikania się środowisk skrajnych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi oraz grupami pseudokibiców, którzy wykorzystują elementy rasistowskie i antysemickie do wywoływania stadionowych ekscesów, co może sprzyjać ideologizacji tego środowiska, a także rekrutacji do bojówek" - piszą autorzy analizy.

Jak wskazano, aktywność tych środowisk przejawia się także w organizowaniu spotkań i koncertów zespołów muzycznych odwołujących się do skrajnych ideologii. "Skala tej aktywności może doprowadzić do rozwinięcia się w naszym kraju międzynarodowej sieci dystrybucji materiałów propagandowych" - ostrzegają autorzy raportu.

Przedstawiciele służb mundurowych i specjalnych zwracają uwagę, że grupy ekstremistyczne wykorzystują także internet, a swoje witryny umieszczają na zagranicznych serwerach, co utrudnia przeciwdziałanie ich aktywności.

"Marginalny udział"

"Zarówno skrajnie lewicowe, jak i skrajnie prawicowe organizacje ekstremistyczne tworzyły bojówki wykorzystywane do prowadzenia motywowanych ideologicznie ataków i walki z przeciwstawnymi organizacjami. Odnotowane zostały też pojedyncze przypadki skazania członków tego rodzaju bojówek za zakładanie, kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej" - podkreśla MSWiA.

dz4ahk9

W 2015 r. wciąż rosła liczba wszczętych postępowań związanych ze zjawiskiem ekstremizmu - wszczęto 899 spraw wobec 799 w 2014 r. (wzrost o 13,9 proc.) . "Przestępstwa te miały jednak marginalny udział (0,1 proc.) w ogólnej liczbie przestępstw stwierdzonych w Polsce" - zaznaczono.

ABW prowadziła trzy śledztwa w sprawach związanych z ekstremizmem. Dotyczyły one przestępstwa propagowania "faszyzmu lub totalitaryzmu". Raport nie ujawnia szczegółów tych spraw.

dz4ahk9

Podziel się opinią

Share
dz4ahk9
dz4ahk9
Więcej tematów