Trwa ładowanie...
d3iel5i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSW: decyzja ws. uchodźców zapadnie do końca lipca

160 Syryjczyków, którzy od soboty są w Warszawie, przyjechało do Polski z inicjatywy Fundacji Estera; natomiast decyzja ws. 2 tys. uchodźców, których mamy przyjąć w ramach unijnych programów przesiedlenia i relokacji, zapadnie do końca lipca - podkreśla MSW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syryjscy uchodźcy na lotnisku Okęcie w Warszawie
Syryjscy uchodźcy na lotnisku Okęcie w Warszawie (PAP, Fot: Marcin Obara)
d3iel5i

- To są dwie odrębne kwestie - powiedziała rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, prawie 160 osób, które od soboty są w Warszawie przyjechało na zaproszenie fundacji, a MSW i Urząd do Spraw Cudzoziemców udzielają im wsparcia w przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur i legalizacji pobytu.

- Czym innym jest wstępna deklaracja w sprawie przyjazdu 2 tysięcy uchodźców syryjskich i erytrejskich, którzy mają trafić do Polski w ramach unijnych programów relokacji i przesiedleń. Ostateczna decyzja co do liczby tych osób zapadnie pod koniec lipca - podkreśliła Woźniak.

d3iel5i

Liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza, niż zaproponowała w maju Komisja Europejska. Według pierwotnej propozycji Brukseli do Polski miałoby trafić 2659 imigrantów, przejętych od Włoch i Grecji oraz 962 uchodźców z obozów spoza UE.

W nocy z piątku na sobotę przyleciał do Warszawy samolot ze 158 Syryjczykami. Pochodzą oni głównie z Damaszku, a także innych syryjskich miast. Wśród nich jest 12 dzieci. Po załatwieniu niezbędnych formalności Syryjczycy mają trafić do zorganizowanych lub wynajętych przez Fundację Estera mieszkań w kilku miejscowościach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku.

W zamieszkiwanej przez około 18 mln ludzi Syrii 90 proc. stanowią Arabowie. Reszta to m.in. Kurdowie oraz Ormianie. Od 2011 r. trwa tam wojna domowa, w której obok walczących początkowo dwóch stron: sił reżimu Baszara al-Asada i opozycji, bardzo zróżnicowanej i podzielonej wewnętrznie, dołączyło w 2014 r. trzecie ugrupowanie - Państwo Islamskie (ISIS). W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.

12 mln ludzi potrzebuje pomocy

Agendy ONZ szacują liczbę wewnętrznych przesiedleńców w Syrii na 7,6 mln, natomiast liczbę osób potrzebujących pilnej pomocy humanitarnej - na 12,2 mln. Liczba uchodźców, którzy schronili się poza granicami kraju przekroczyła 4 mln., z czego 1,8 mln przebywa w Turcji, niemal 1,2 mln w Libanie, 629 tys. w Jordanii, 249 tys. w Iraku i 132 tys. w Egipcie.

d3iel5i

Jak wskazuje Urząd do Spraw Cudzoziemców jest szereg powodów ubiegania się przez te osoby o ochronę międzynarodową w Europie. W zdecydowanej większości uchodźcy z Syrii powołują się na brak bezpieczeństwa i zagrożenie życia oraz na złą sytuację humanitarną, w mniejszym stopniu powołują się na inne przyczyny takie jak: narodowość lub wyznanie, działalność opozycyjna, uchylanie się od służby wojskowej lub dezercja.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

d3iel5i

Podziel się opinią

Share

d3iel5i

d3iel5i
Więcej tematów