Mróz -20. Cała Polska pod śniegiem. Najnowsza prognoza pogody
Prawdziwy atak zimy. Synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce. IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia. Wiadomo, kiedy cały kraj znajdzie się pod śniegiem. Na mapach widać nawet spadki temperatur do -20 stopni.
28.11.2021 07:30
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu w części woj. łódzkiego i wielkopolskiego. Według prognoz może spaść tam 10 cm śniegu.
Wcześniej IMGW wydał alert dla części powiatów woj. opolskiego i dolnośląskiego.
Jak czytamy na twojapogoda.pl, w niedzielę intensywnie sypnie śniegiem na Śląsku, potem śnieżyce dotrą również nad Ziemię Łódzką i Wielkopolskę oraz nad Kujawy i Mazowsze. Z niedzieli na poniedziałek mocno popada śnieg na Pomorzu, Warmii i Mazurach.
Miejscami może spaść nawet 15 cm białego puchu - głównie na Śląsku, Warmii i Mazurach.
We wtorek 30 listopada cała Polska ma już być przykryta śniegiem. Potem nastąpi ocieplenie i śnieg szybko stopnieje, żeby ponownie sypnąć bliżej weekendu.
Ostry spadek temperatury
Pierwszy, naprawdę siarczysty mróz ma się pojawić w pierwszych dniach grudnia. Około 4 grudnia temperatura ostro spadnie. Będzie nawet kilkanaście stopni na minusie. Na mapach widać nawet spadki temperatur do -20 stopni na północnym wschodzie i w górach.
Na Białym Krzyżu na Przełęczy Salmopolskiej uruchomiono już armatki śnieżne. Narciarze jednak będą musieli jeszcze chwilę poczekać. Mimo że Biały Krzyż nazywany jest "beskidzkim lodowcem" i to właśnie tam wyciągi rokrocznie ruszają jako pierwsze, w najbliższych dniach śniegu może jeszcze nie wystarczyć.
Jaka będzie zima?
Według pierwszych prognoz na zimę przewiduje się, że Europa będzie miała więcej opadów w północnej połowie, a w środkowej i południowej części kontynentu opady będą mniejsze niż zwykle. Jak czytamy na fanipogody.pl, tez sezon zimowy będzie bardziej suchy.
Ponadto przewiduje się, że temperatury w Europie będą wyższe niż zwykle, zwłaszcza w regionach środkowych i wschodnich.
Trzeba jednak pamiętać, że prognozy mogą się dynamicznie zmieniać.