Mroczna strona Matki Teresy. "Przybyła na ratunek oprawcy"
"Mother Teresa: For The Love Of God?" - taki tytuł nosi trzyczęściowy film dokumentalny przygotowany przez brytyjską stację Sky. Produkcja wzbudza ogromne kontrowersje, ponieważ pokazano w niej ciemniejszą stronę Matki Teresy z Kalkuty, która miała bronić duchownego oskarżonego o seksualne molestowanie dzieci, a także źle traktować zakonnice.
W dokumencie przypomniano m.in., że Matka Teresa broniła kapłana Donalda McGuire'a, oskarżonego o seksualne molestowanie dzieci. To właśnie dzięki wstawiennictwu Matki Teresy duchowny początkowo uniknął więzienia. Po 10 latach, gdy zarzuty krzywdzenia nieletnich się potwierdziły duchowny został prawomocnie skazany na karę 25 lat więzienia. Zmarł w 2017 roku podczas odbywania kary.
- Ludzie byli zszokowani, że Matka Teresa przybyła na ratunek seryjnemu oprawcy - słyszymy w zwiastunie dokumentu.
Mother Teresa : For The Love of God? | Sky Documentaries
Nie zabrakło także zarzutów dotyczących finansowania ośrodka Misjonarek Miłości. Jak twierdzą twórcy dokumentu, darowizny przeznaczane na ten cel wpływały na konto banku watykańskiego. Miało do doprowadzić do obniżenia poziomu opieki nad pensjonariuszami przebywającymi w ośrodku.
– Mieli pieniądze na prowadzenie porządnego szpitala dla biednych ludzi, ale nigdy tego nie robili. Zakonnice nie zapewniały im odpowiedniej opieki. Niesterylizowane igły były używane w kółko. Jednej z poparzonych kobiet odmówiono podania środków przeciwbólowych –relacjonował Jack Preger, brytyjski lekarz, który miał być świadkiem takich praktyk.
Matka Teresa miała także zmuszać swoje zakonnice do noszenia łańcuchów z kolcami. Zakonnice były także źle traktowane i bite.
Nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla
Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak nazywała się Matka Teresa, urodziła się w 1910 roku w mieście Skopje w Macedonii w rodzinie pochodzącej z Albanii. W 1929 roku pojechała do Indii, by zacząć tam nowicjat. Podjęła potem pracę i posługę w Kalkucie, gdzie pozostała do końca życia. W 1950 roku założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które z biegiem lat rozszerzyło działalność na cały świat. Przez prawie pół wieku prowadziła domy dla umierających, dla chorych na trąd, ubogich i sierot. W 1979 roku została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla.
Uznana za świętą
Matka Teresa z Kalkuty została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2003 roku, sześć lat po śmierci. Polski papież, z którym łączyły Matkę Teresę wyjątkowe więzy przyjaźni, ogłosił ją błogosławioną w czasie obchodów 25. rocznicy swego pontyfikatu.
Sześcioletni proces beatyfikacyjny, otwarty niedługo po jej śmierci, uznano wówczas za bardzo krótki. W grudniu 2015 roku papież Franciszek uznał cud potrzebny do jej kanonizacji. Dotyczył on uzdrowienia młodego Brazylijczyka z ciężkiej choroby mózgu w 2008 roku.
źródło: natemat.pl / Sky