Trwa ładowanie...

Morawiecki tłumaczy się przed Junckerem. Biała księga reform polskiego sądownictwa

Premier spotkał się w czwartek z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Mateusz Morawiecki przedstawił stu stronicowy dokument w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Share
Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Jean Claude Junckerem
Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Jean Claude JunckeremŹródło: PAP, Fot: OLIVIER HOSLET
d4lu5si

W białej księdze opisano jak wyglądała sytuacja sprzed wprowadzonymi zmianami oraz jak prezentują się one po reformie. Dokument ma rozwiać zastrzeżenia, które KE kierowała w kierunku Polski - podaje portal premier.gov.pl.

Rząd wskazał też różnice w prawodawstwie między Polską, a innymi krajami UE. Przypomniano, że przepisy, które obowiązują m.in. w Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii nie budzą wątpliwości Komisji Europejskiej.

Dokument zawiera również cytaty z orzeczeń międzynarodowych trybunałów oraz opinii Komisji Weneckiej, które odpowiadają europejskim standardom. Rząd podkreślił, że państwa członkowskie UE mają prawo do samostanowienia własnego prawa, w ramach unijnych traktatów.

d4lu5si

Zobacz także: Schetyna jest zmartwiony. „Kompletna ruina polityki zagranicznej PiS-u

Mateusz Morawiecki zapowiedział w imieniu rządu chęć do dialogu, tak aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości nt. stanu polskiej praworządności. To kolejne spotkanie po tym, jak wobec Polski został uruchomiony art. 7 Traktatu o UE.

Źródło: premier.gov.pl

d4lu5si

Podziel się opinią

Share
d4lu5si
d4lu5si
Więcej tematów