Morawiecki składa ofertę opozycji
- Przedstawiamy pomysł na pierwszą kadencję koalicji polskich spraw. Składamy ofertę posłom wszystkich innych formacji, którym zależy na realizacji ich programu - zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
- Budujemy Dekalog Polskich Spraw, który będzie skuteczny na kryzys, ale będzie też zapewniać suwerenność. To nie tylko program jednej partii, ale dla całego rządu spraw - zapowiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej.
- Na pewno będzie to rząd zupełnie inny niż ten, który do tej pory cały czas sprawuje swoje obowiązki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ja odczytuję wynik tych wyborów w następujący sposób: wyborcy zadecydowali, że chcą zakończyć wojnę polsko-polską: chcemy rząd ponadpartyjny, może nawet pozapartyjny, chcemy rząd, który będzie rządem równowagi. Dlatego przystąpiliśmy do tworzenia tego rządu od strony takiej, która jest najbardziej właściwa z punktu widzenia obywateli, z punktu widzenia Polski - czyli od strony programu - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Następnie szef rządu powiedział, że tworzenie nowego rządu to oferta dla innych partii, aby zrealizowały wspólnie swoje założenia. - Mamy propozycję dla nowych ugrupowań w Sejmie, która umożliwi na podstawie obiektywnych danych realizację ambitnych programów. Przeanalizowaliśmy oferty konkurentów i stworzyliśmy Dekalog Polskich Spraw. Te propozycje są spójne z programami i planami różnych ugrupowań w Sejmie - oświadczył.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Formowanie nowego rządu. Premier zwrócił się do opozycji
- Skoro Polacy zdecydowali się na różne partie, bardzo różne ugrupowania, to zaczerpnęliśmy z różnych programów najbardziej wartościowe elementy tych programów i budujemy z nich Dekalog Polskich spraw - filary programowe na najbliższą przyszłość, na najbliższe cztery lata, które mogą bardzo pozytywnie zmienić życie Polaków, pomimo dużych kryzysów, które ciągle wokół nas występują - dodał Morawiecki.
- Chcemy zaprezentować dzisiaj tematy powiązane ze sobą (...) tak, aby uzasadnić, że propozycje programowe PiS-u są wspólne z programami PSL, Konfederacji, Trzeciej Drogi, czy nawet Lewicy - mówił Morawiecki i zaczął krytykować pomysł Platformy Obywatelskiej "100 konkretów na 100 dni".
Morawiecki o Dekalogu Polskich Spraw
Następnie Morawiecki przedstawił niektóre punkty Dekalogu Polskich Spraw. Są to: stabilność dla małych i średnich firm - dobrowolny ZUS, płatność VAT po opłaceniu faktury i wydłużenie vacatio legis dla spraw podatkowych do ośmiu miesięcy.
- Zapowiadamy kontynuację inwestycji rozwojowych - CPK, terminala kontenerowego w Świnoujściu, budowy elektrowni atomowych; gruntowną modernizację energetycznych sieci przesyłowych; Krajowego Programu Mieszkaniowego - wymieniał dalej Morawiecki.
- Chcemy, by średnia płaca osiągnęła pułap 10 tys. zł na koniec kadencji; zamierzamy też wprowadzić dotację 70 tys. zł na start działalności i ustawę o równości płac kobiet i mężczyzn, a także kwotę wolną od podatku do pensji minimalnej - kontynuował.
Premier oświadczył także, że aktualnie odbywają się rozmowy i spotkania z posłami opozycji ws. koalicji polskich spraw. Morawiecki zaznaczył, że są one poufne. - Nie będę ujawniał żadnych negocjacji politycznych, bo one lubią ciszę - podkreślił.
Podczas konferencji prasowej premier zapowiedział również, że zgodnie z zadaniem powierzonym mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w ciągu 7-8 dni przedstawi skład nowego rządu.
Jasna deklaracja opozycji
Przypomnijmy, że podczas kampanii wyborczej, a także po niej, politycy opozycji wielokrotnie odrzucali możliwość koalicji z PiS-em.
W piątek 10 listopada, przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, które szły do wyborów z hasłem odsunięcia PiS od władzy, podpisały umowę koalicyjną. Politycy zapowiedzieli to już po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.
Na pierwszym posiedzeniu obóz ten wybrał marszałka Sejmu - Szymona Hołownię i odrzucił kandydatkę PiS na marszałka i wicemarszałka - Elżbietę Witek. To potwierdza fakt, że PiS nie zdołał uzyskać większości.
Źródło: Kancelaria Premiera, PAP