Trwa ładowanie...

Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: Nie spełniła naszych oczekiwań

Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat wyroku TSUE ws. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Szef rządu przyznał, że ID SN nie spełniła oczekiwań jego i całego PiS. Polityk stwierdził, że należy dokonać jej przeglądu. We wtorek KE wezwała Polskę do wykonania wyroku TSUE pod groźbą kar finansowych.

Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: Nie spełniła moich oczekiwań Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: Nie spełniła moich oczekiwań Źródło: PAP
d4iksro
d4iksro

- Dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie powinniśmy dokonać przeglądu Izby Dyscyplinarnej. Ta Izba nie spełniła również oczekiwań moich i mojej formacji. Blisko 90 proc. społeczeństwa uważa, że sędziowie byli bezkarni do niedawna. Nie widziałem zmiany względem tego, co było wcześniej. Również ta reforma potrzebuje nowej analizy - powiedział premier.

Morawiecki dodał, że rząd będzie szukał rozwiązań, by Izba Dyscyplinarna mogła nadal działać. Szef rządu powiedział również, że zgadza się z wątpliwościami pierwszej prezes Sądu Najwyższego co do dalszego funkcjonowania.

Premier: Wymiar Sprawiedliwości nie satysfakcjonuje nikogo

Morawiecki poinformował również, że kwestie dalszych kroków związanych z działaniem Izby Dyscyplinarnej SN będzie omawiał na radzie ministrów. Stwierdził, że możliwe jest skorzystanie z istniejących już projektów ustaw i podkreślił, że zmiany w systemie dyscyplinarnym wymiaru sprawiedliwości są konieczne.

"Zarzuty o upolitycznianie policji słyszę od pierwszego dnia służby". Rzecznik KGP w programie "Newsroom"

- Widząc to, co dziś się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, można powiedzieć, że chyba to nie satysfakcjonuje nikogo. Mnie na pewno nie satysfakcjonuje. Jak bardzo zasklepione są te środowiska. Jak ciężko tam wpuścić świeże powietrze. Powinniśmy dopuścić kontrolę, monitoring, postępowania dyscyplinujące i audyty. To nic nowego i nic dziwnego - mówił Morawiecki.

d4iksro

Polityk dodał, że rząd zamierza przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie problemu wokół IDSN Komisji Europejskiej i w ten sposób doprowadzić do reformy tegoż systemu. - Powinniśmy dokonywać tego z sędziami, ich doświadczeniem. Z Pierwszą Prezes SN i ministrem sprawiedliwości. Muszą być spełnione te cele, których oczekują obywatele. Czekam na to z ogromną niecierpliwością.

Komisja Europejska wezwała Polskę do wykonania wyroku TSUE

Zaskakująca wypowiedź Mateusza Morawieckiego wygłoszona została po tym, jak Komisja Europejska wezwała Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. TSUE zobowiązał Polskę do zastosowania środka tymczasowego w postaci zawieszenia działalności ID SN, uznając, że dalsze jej funkcjonowanie może zagrażać niezawisłości polskich sędziów.

- Poprosiliśmy Polskę o potwierdzenie, że w pełni zastosuje się do decyzji z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Polska powinna nas poinformować na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia. (...). W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę - skomentowała sprawę wiceprzewodnicząca KE Vera Jurova.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj