MON podsumowało rok swojej pracy

• Ministerstwo Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie poinformowało o zmianach, których dokonano przez rok urzędowania ministra Antoniego Macierewicza

• "W związku z dezinformacją wymierzoną w MON, a tym samym w bezpieczeństwo państwa informujemy, że przez rok urzędowania minister Antoni Macierewicz dokonał wielu zmian" - czytamy w komunikacie

MON podsumowało rok swojej pracy
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Katarzyna Jakubowska, cz.p.o. rzecznika prasowego MON, jako numer jeden na liście sukcesów resortu wskazuje przygotowanie i przeprowadzenie szczytu państw NATO. Przypomina, że podczas szczytu zapadły kluczowe decyzje dotyczące bezpieczeństwa kraju. "Podjęto historyczną decyzję o stacjonowaniu wojsk sojuszniczych na terenie krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Zawarto też porozumienie z USA o stacjonowaniu w Polsce ciężkiej brygady pancernej i jednostki lotniczej. W sumie w Polsce będzie stacjonować 7 tysięcy żołnierzy USA i NATO;" - zaznaczyło ministerstwo.

W następnej kolejności MON podkreśla znaczenie utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. "Środki wydane na sprzęt i uzbrojenie dla WOT wydatnie podniosą wartość bojową całej polskiej armii". Sukcesem, w opinii resortu, jest też przeprowadzenie międzynarodowego ćwiczenia pk. „ANAKONDA”, w którym wzięło udział ponad 30 tys. żołnierzy, w tym ok. 2 tys. żołnierzy amerykańskich. "Przeprowadzono wtedy pod Toruniem największy od czasów II wojny światowej desant na terenie Europy" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśliło też znaczenie zniesienia limitu ograniczenia czasowego (do 12 lat) wymiaru służby szeregowych zawodowych. Dzięki tej decyzji - zdaniem MON - armia będzie mogła nadal korzystać z ich doświadczenia i umiejętności. Z "zadowoleniem" zniesiono też limity awansowe w korpusie oficerów i podoficerów. "Przez lata ograniczenia te blokowały możliwość rozwijania się i zajmowania wyższych stanowisk, zwłaszcza oficerom młodszym i podoficerom, posiadającym unikatowe kwalifikacje".

Na liście sukcesów znalazła się też kwestia wynagrodzeń dla żołnierzy i pracowników wojska, których uposażenia były zamrożone od 8 lat. W komunikacie wspomniano też o reformie wyższego szkolnictwa wojskowego, która została zapoczątkowana w mijającym roku. "Powołano Akademię Sztuki Wojennej i nowie kierownictwa szkół oficerskich we Wrocławiu i w Dęblinie" - przypomina MON.

Rzeczniczka prasowa ministerstwa przypomina też, że w 2016 roku nominowano 21 generałów oraz, że "większość zasadniczych jednostek wojskowych otrzymało nowych dowódców". Ponadto - jak donosi komunikat - w pełni zrealizowano przewidziany na bieżący rok plan modernizacji polskiej armii, w tym utrzymanie budżetu na poziomie 2% PKB.

"Zakupiono armatohaubice, moździerze, systemy rakietowe krótkiego zasięgu. Zakupiono samoloty dla VIP-ów, czego nie potrafiono dokonać przez ostatnie 8 lat. Wystąpiono do USA z zamówieniem na system obrony rakietowej „Patriot” i rozpisano przetarg na śmigłowce dla sił specjalnych oraz do zwalczania zagrożeń na morzu" - wylicza ministerstwo.

MON przypomina też o dokonaniu Strategicznego Przeglądu Obronnego oraz przygotowaniu jednolitego systemu kierowania armią. "Do końca roku MON przyśle Rządowi RP projekt ustawy o nowym systemie dowodzenia i kierowania SZ RP, zastępując dysfunkcjonalną strukturę stworzoną przez PO i Bronisława Komorowskiego"

Sukcesem, według resortu, jest też skierowanie do prokuratury kilkaset zawiadomień o przestępstwie na szkodę bezpieczeństwa państwa i SZ RP, w tym korupcyjnych i związanych z działaniem na rzecz obcych służb specjalnych.

Przypomniano też, "Antoni Macierewicz to pierwszy minister, który zrealizował w pełni Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP".

oprac. Michał Kurek

Zobacz także: Macierewicz o programie "Samoobrona Kobiet": "Cel jest prosty. Polska jest krajem bezpiecznym"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)