Mocny głos z ukraińskich służb. Chodzi rosyjski arsenał atomowy
Rosja ma w swoim arsenale wszystkie rodzaje broni jądrowej - taktyczną, jak i strategiczną. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) monitoruje przemieszczanie uzbrojenia przenoszącego ładunki jądrowe - powiedział w poniedziałek przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.
02.01.2023 16:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Przede wszystkim, znane nam są wszystkie miejsca przechowywania (broni jądrowej). Po drugie, znamy liczbę i rozmieszczenie nośników taktycznej broni jądrowej. Stale monitorujemy jakiekolwiek przemieszczanie wszystkich nośników - powiedział Skibicki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, ukraiński wywiad śledzi działania, które "przeprowadza bądź może przeprowadzać Zarząd 12. Ministerstwa Obrony Rosji". To właśnie on odpowiada "za przygotowanie i dostarczenie ładunków jądrowych".
Wywiad monitoruje rosyjski arsenał od niemal dekady
Skibicki przyznał, że ten monitoring nie jest prostym zadaniem. Wskazał jednak, że Ukraina zaczęła prowadzić takie lata temu, "jeszcze przed 2014 rokiem". W 2014 roku Rosja przeprowadziła aneksję ukraińskiego Krymu. Władze ukraińskie często określają obecną inwazję rosyjską jako rozszerzenie na pełną skalę agresji rozpoczętej przez Moskwę w 2014 roku.
Zobacz także
"Rosja nie użyje atomu jako pierwsza, ale..."
7 grudnia 2022 roku, na spotkaniu z Prezydencką Radą ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, Władimir Putin stwierdził, że "na świecie rośnie ryzyko wojny atomowej". Zastrzegł jednak, że "Rosja nie użyje broni nuklearnej jako pierwsza".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jednakże nie użyje jej także jako druga, ponieważ po ataku nuklearnym na swoje terytorium Rosja będzie miała ograniczone możliwości jej użycia - wywodził.
Mówił też, że Rosja nie zamierza "wymachiwać bronią atomową jak brzytwą", tylko mieć ją "w celu odstraszania". - Mamy najbardziej zaawansowaną technologicznie i nowoczesną broń atomową na świecie. Dziś jest to oczywisty fakt - zapewnił.
Przypomnijmy, że wcześniej Putin niejednokrotnie stosował groźby nuklearne wobec Zachodu. Na przykład podczas wygłoszonego 21 września orędzia ogłosił, że Rosja może użyć broni jądrowej w sytuacji zagrożenia.