Rewolucja w Niemczech? Chcą zmiany dla ukraińskich uchodźców
Niemiecki minister finansów, Christian Lindner, zaproponował wprowadzenie nowego statusu prawnego dla uchodźców z Ukrainy. Chodzi o obniżenie kosztów związanych z zasiłkiem obywatelskim oraz zwiększenie liczby osób aktywnych zawodowo.
23.10.2024 | aktual.: 23.10.2024 20:38
- Powinniśmy rozważyć oddzielny status prawny dla uchodźców z Ukrainy - powiedział Lindner tygodnikowi "WirtschaftsWoche".
Minister podkreślił, że w związku z wojną w Ukrainie Ukraińcy nie muszą przechodzić procedury azylowej, zaznaczając jednocześnie, że nie powinni oni od razu otrzymywać zasiłku obywatelskiego.
Rosnąca liczba uchodźców
Na podstawie danych Federalnej Agencji Pracy, od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., liczba Ukraińców przebywających w Niemczech zwiększyła się o 1,1 miliona, osiągając w kwietniu 2024 roku około 1,3 miliona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według tych danych, w lutym bieżącego roku zasiłek obywatelski pobierało 723 363 obywateli Ukrainy, obejmując także osoby, które przyjechały do Niemiec przed wybuchem wojny.
Zasiłki i świadczenia dla uchodźców
Od czerwca 2022 r. uchodźcy z Ukrainy mają możliwość ubiegania się o podstawowe świadczenia socjalne w Niemczech, wcześniej znane jako Hartz IV, obecnie jako Buergergeld. Są oni uprawnieni do tego zasiłku, jeśli posiadają niskie dochody lub ich nie mają wcale.
Przeczytaj także: