Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Pierwszy etap plebiscytu na finiszu
W 2022 roku odbywa się 7. edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Chociaż uczestnicy konkursu na zgłaszanie swoich propozycji mają czas do 8 listopada, to już teraz mówi się o kilku słowach, które mają największą szansę na wygraną. Co oznacza essa, slay i Gilbert? Kreatywność młodych osób zaskakuje.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku odbywa się od 2016 r. Jego celem jest poznanie i wyróżnienie najpopularniejszych określeń, używanych przez młodzież w danym roku. To doskonała sposobność na poznanie neologizmów i okazja do obserwacji ewolucji językowej, która dokonuje się dzięki młodym ludziom. W tym roku za faworytów uznaje się między innymi słowa slay, Kongo, essa i Gilbert.
Młodzieżowe Słowo Roku. Propozycje można zgłaszać tylko do 8 listopada
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich kończy się już za kilkanaście godzin. Zgodnie z regulaminem organizatorów konkursu, tylko do 8 listopada można zgłaszać swoje propozycje słów popularnych wśród młodych osób. Jak zaznaczono "Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości".
W kolejnych dniach jury przejrzy bazę zgłoszeń, wyłaniając 20 finałowych propozycji, które wezmą udział w II etapie plebiscytu. Ten ruszy 15 listopada i zakończy się wraz z końcem miesiąca. Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku odbędzie się za pośrednictwem formularza jednokrotnego wyboru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?
Ostatnim etapem plebiscytu będzie ogłoszenie zwycięzcy oraz wyrażeń wyróżnionych przez jury konkursu. Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostanie przedstawione na początku grudnia.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Głosowanie rusza niebawem, faworyci są już znani
Chociaż w rozstrzygnięciu konkursu na słowo roku może pomóc ilość zgłoszeń, na przestrzeni lat, plebiscyt nie zawsze wygrywało wyrażenie najpopularniejsze wśród użytkowników. Jury konkursu, przy ocenie zgłoszonych kandydatur bierze bowiem pod uwagę wiele czynników, w tym oryginalność danego słowa, kreatywność i pomysłowość w interpretacji jego znaczenia czy poprawność językową. Regulamin przedstawiony przez organizatorów wskazuje także, że pod uwagę nie są brane słowa obraźliwe, wulgarne czy należące do mowy nienawiści. W 2022 roku za faworytów plebiscytu uznaje się 4 wyrażenia. Są nimi:
- slay, które służy do określenia zachwytu, podziwu i uznania. Może być używane w stosunku do sytuacji lub osób, na przykład w celu podkreślenia atrakcyjności czyjegoś wyglądu,
- Kongo, czyli hasło używane w celu określenia niecodziennej sytuacji o negatywnym znaczeniu,
- essa, czyli słowo, które ma wiele znaczeń. Najczęściej służy do wyrażania radości i pozytywnych emocji, jednak coraz częściej hasło to jest używane w ramach powitania lub pożegnania grupy rówieśników,
- Gilbert. To słowo dopiero niedawno stało się silnym kandydatem w plebiscycie. Gilbert ma oznaczać osobę mądrą, geniusza i prawdziwego mistrza.
Młodzieżowe Słowo Roku. Lista zwycięzców w poprzednich latach
Choć w 2022 roku odbywa się 7. edycja konkursu, dotychczas wyłoniono pięciu zwycięzców plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2020 roku jury postanowiło nie nagradzać żadnej ze zgłoszonych propozycji - jak wyjaśniano wówczas w komunikacie, zgłaszane wyrażenia były wulgarne, wymierzone w konkretne osoby lub postawy. W ostatnich latach zwycięzcami plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku były frazy:
- sztos - 2016
- xD - 2017
- dzban - 2018
- alternatywka - 2019
- śpiulkolot - 2021.
Kolejne miejsca na przestrzeni lat zajmowały takie wyrażenia jak ogarnąć się, dwudzionek, masny, jesieniara czy naura.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.