Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018. "Dzban" był bezkonkurencyjny
Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2018. Bezapelacyjnym zwycięzcą został wyraz „dzban”.
„Dzban” młodzieżowym słowem roku 2018
W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku 2018 oddano aż 10 tysięcy głosów. Na „dzbana” głosowało ponad 30 procent internautów. Jednogłośnie to słowo poparło jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński. Werdykt ten tylko potwierdza lawinowy wzrost użycia „dzbana” w mowie potocznej i w mediach społecznościowych w ciągu ostatniego roku.
- Tegoroczne wyniki plebiscytu pokazują, że nie tyle coraz szybciej zmienia się polszczyzna, co raczej coraz mocniejszy wpływ mogą mieć na nią – w czasach mediów społecznościowych – działania pojedynczych, konkretnych osób. Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej „dzban” wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg – omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach. „Dzban” zwyciężył bezapelacyjnie - komentował wyniki Bartek Chaciński.
Drugie miejsce zajęło słowo „masny”/”masno”, a trzecie „prestiż”/”prestiżowy”. Jury postanowiło też wyróżnić słowa zbudowane oryginalnie, czyli „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.
Tegoroczny plebiscyt na młodzieżowe słowo roku był trzecim w historii. W poprzednich edycjach wygrywały wyrazy „sztos” oraz „XD”.
Co oznacza określenie „dzban”?
Według słownika slangu i mowy potocznej miejski.pl słowo „dzban” to negatywne, zabawne określenie osoby, która zawiesiła się i nie słuchała nas, zrobiła coś głupiego, śmiesznego itp., wyróżniająca się pod względem zachowania.
- Pobieżny wywiad i kwerenda wskazuje, że dzban nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną. Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleźliśmy w sieci w roku 2009 - napisał Marek Łaziński na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.
Trwa ładowanie wpisu: instagram