PolskaPoznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018. "Dzban" był bezkonkurencyjny

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018. "Dzban" był bezkonkurencyjny

Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2018. Bezapelacyjnym zwycięzcą został wyraz „dzban”.

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018. "Dzban" był bezkonkurencyjny
Źródło zdjęć: © 123RF

„Dzban” młodzieżowym słowem roku 2018

W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku 2018 oddano aż 10 tysięcy głosów. Na „dzbana” głosowało ponad 30 procent internautów. Jednogłośnie to słowo poparło jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński. Werdykt ten tylko potwierdza lawinowy wzrost użycia „dzbana” w mowie potocznej i w mediach społecznościowych w ciągu ostatniego roku.

- Tegoroczne wyniki plebiscytu pokazują, że nie tyle coraz szybciej zmienia się polszczyzna, co raczej coraz mocniejszy wpływ mogą mieć na nią – w czasach mediów społecznościowych – działania pojedynczych, konkretnych osób. Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej „dzban” wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg – omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach. „Dzban” zwyciężył bezapelacyjnie - komentował wyniki Bartek Chaciński.

Drugie miejsce zajęło słowo „masny”/”masno”, a trzecie „prestiż”/”prestiżowy”. Jury postanowiło też wyróżnić słowa zbudowane oryginalnie, czyli „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Tegoroczny plebiscyt na młodzieżowe słowo roku był trzecim w historii. W poprzednich edycjach wygrywały wyrazy „sztos” oraz „XD”.

Co oznacza określenie „dzban”?

Według słownika slangu i mowy potocznej miejski.pl słowo „dzban” to negatywne, zabawne określenie osoby, która zawiesiła się i nie słuchała nas, zrobiła coś głupiego, śmiesznego itp., wyróżniająca się pod względem zachowania.

- Pobieżny wywiad i kwerenda wskazuje, że dzban nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną. Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleźliśmy w sieci w roku 2009 - napisał Marek Łaziński na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.

dzbanpwnsztos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)