InnowacjeCo ci językoznawcy "odjaniepawlają"? Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017 XD

Co ci językoznawcy "odjaniepawlają"? Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017 XD

Już jest! Młodzieżowe słowo roku 2017 zostało wybrane. Nie bez pewnych problemów, bo faworytów do tego tytułu było wielu. Pikanterii dodaje fakt, że dwa słowa, które zebrały najwięcej głosów w plebiscycie, zostały zdyskwalifikowane.

Co ci językoznawcy "odjaniepawlają"? Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017 XD
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Słowo, które zwyciężyło, ma tylko dwie litery i trudno określić, jaką częścią mowy jest w rzeczywistości. To wyraz wykorzystywany najczęściej podczas internetowej komunikacji, wyrażający duże rozbawienie. Zwycięskie słowo to bowiem "XD".

Językoznawcy z komisji, która nadzorowała plebiscyt, tłumaczą, czym w rzeczywistości jest dwuliterowa zbitka. Okazuje się, że to rzeczownik, "który może też funkcjonować jako wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, a powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech" - czytamy na stronie PWN.

"XD" określone zostało jako znak ikoniczny, który może być także zapisywany jako "iksde".

W plebiscycie na "młodzieżowe słowo roku 2017" oddano ponad 5000 głosów. Najwięcej z nich nie trafiło jednak nie do wygranego, ale do zeszłorocznego zwycięzcy - słowa "sztos", które uzyskało 417 głosów. Na drugim miejscu, z 269 głosami, znalazł się "dwudzionek" jako synonim weekendu. To słowo zostało jednak odrzucone przez komisję, ponieważ "to słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba".

Oprócz "młodzieżowego słowa roku" komisja wybrała także najciekawszy neologizm i najciekawszą metaforę. W pierwszej kategorii szczególne zainteresowanie językoznawców wzbudziła "smartwica" - określająca chorobliwe uzależnienie od telefonu komórkowego. Natomiast najciekawszym neologizmem w powszechnym użyciu komisja wyróżniła czasownik "odjaniepawlić/odjaniepawlać (się)" w znaczeniu "zdarzyć się niespodziewanie".

Ostatnią kategorią plebiscytu związanego z młodzieżowym słownictwem był neosemantyzm. Najpopularniejszą metaforą leksykalną okrzyknięty został "pocisk" oraz pokrewny czasownik "pocisnąć kogoś/komuś", które wyrażają ciętą ripostę lub wypowiedź pogrążającą przeciwnika. Jak podają językoznawcy na stronie PWN, "cała komunikacja młodzieży to kultura pocisków".

Źródło: PWN

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)