ŚwiatMinister Szyszko: Polska chce być wolna od GMO

Minister Szyszko: Polska chce być wolna od GMO

Polska chce być krajem wolnym od produkcji organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) - takie stanowisko przedstawił w Brukseli minister środowiska Jan Szyszko. Jego zdaniem, podobną opinię o GMO mają inne kraje unijne.

09.03.2006 16:36

95% polskiego społeczeństwa jest przeciwna wprowadzaniu GMO. (...) Wszystkie samorządy wojewódzkie są przeciw wprowadzeniu GMO do produkcji roślinnej i zwierzęcej - powiedział minister polskim dziennikarzom po spotkaniu z szefami resortów środowiska krajów UE.

Szyszko podkreślił, że rząd dopuszcza możliwość obecności na rynku żywności modyfikowanej genetycznie z importu, pod warunkiem, że jest ona dokładnie oznaczona. Poza tym, Polska jest za kontynuowaniem badań nad GMO. Jak wyjaśnił minister, genetycznie modyfikowane produkty mogłyby tylko wtedy być wprowadzone do produkcji, gdyby udowodniono, że są one całkowicie bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Powiedział, że to stanowisko poparły m.in. Niemcy i Austria.

Mamy nadprodukcję żywności bardzo dobrej jakości, w związku z tym nie widzimy powodów, aby produkować żywność modyfikowaną, zarówno pochodzenia zwierzęcego i roślinnego - powiedział Szyszko.

Jego zdaniem, zaszkodziłoby to polskiej przyrodzie.

W Polsce mamy 23 parki narodowe o unikalnej bioróżnorodności - mówił. Podał przykład rzadkiego gatunku ptaka - wodniczki, nad którym prowadzone są obecnie badania. Ten gatunek występuje w otoczeniu rolnictwa. Gdyby tam pojawiła się genetycznie zmodyfikowana roślina całkowicie odporna na szkodniki, czyli na bazę pokarmową dla wodniczki - jest niebezpieczeństwo, że gatunek wyginie - tłumaczył.

Kwestie dotyczące GMO reguluje w prawie unijnym dyrektywa z 2001 r. Zgodnie z tym dokumentem państwa członkowskie UE nie mogą zakazywać, ograniczać i utrudniać wprowadzenia do obrotu GMO.

Dyrektywa przewiduje jednak odstępstwo od tej zasady - państwo członkowskie może uzyskać zgodę na tymczasowe ograniczenie lub zakazanie stosowania lub sprzedaży produktów GMO. Jako argument musi przedstawić wyniki badań wskazujące, że organizmy modyfikowane genetycznie mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego.

GMO to organizmy, które powstały w wyniku manipulacji materiałem genetycznym i są odporne na szkodniki i choroby roślin.

Katarzyna Rumowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)